Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Yüksekliğiyle baş döndüren en yüksek 10 bina

İnşaat sektörü ülkemizde olduğu kadar, ülke dışında da oldukça popüler. Öyle ki, dünyanın en yüksek yapıları ülkemiz sınırları dışında bulunuyor.

0
İşte yüksekliği ile başınızı döndürecek en yüksek 10 gökdelen

Siz de nereye gideceği konusunda kararsız kalanlardan mısınız? Eğer gideceğiniz yerlerde en çok mimariye önem verenlerdenseniz, dünyanın her yerinden yoğun turist trafiği alan ve ihtişamlarıyla büyüleyen dünyanın en yüksek 10 binası ilginizi çekiyor olmalı.

Sizler de yüksek binaların ve tarihi yapıların dayanılmaz ihtişamına kapılıyorsanız , bu listemiz tam size göre!

1) BURÇ HALİFE

Dünyanın en yüksek binası Burç Halife, 828 m’lik yüksekliği ile mimari düşkünlerinin dudaklarını uçuklatmaya aday.

Burç Halife, 164 katlı olması sebebiyle, dünyanın en çok kata sahip yapısı olma özelliğini korumaktadır. Yapının içerisinde bulunan asansör ise dünyanın en hızlı asansörü olarak nitelendirilir.

2) ŞANGAY DÜNYA FİNANS MERKEZİ 492 metrelik yapısıyla ve farklı geometrik şekilleri ile dikkat çeken Şangay Dünya Finans Merkezi, Çin’de yer alır. İçerisinde mağazalar, oteller ve ticari alanların da bulunduğu bu yapı, aynı zamanda bir gözlem alanına da sahip.

3) ÖZGÜRLÜK KULESİ

New York’ta yer alan 417 m’lik, 104 katlı görkemli bir bina olan Özgürlük Kulesi, dünya ticaret merkezlerinin en önemlilerinden biridir ve aynı zamanda New York’ta en yüksek bina olma özelliğini halen korumaktadır.

4) TAİPEİ 101

2010 yılına kadar dünyanın en yüksek binası olma özelliğini elinde bulundursa da şimdilerde birinciliği Burç Halife’ye kaptırmıştır. 101 ismi, binanın 101 katlı oluşundan gelmektedir.

5) WILLIS KULESİ

Gökdelenlerin üzerinde yürüyüş ve gözlem yapabileceğiniz Şikago Willis Kulesi, 442 m uzunluğunun yanı sıra manzarasına hayran kalacağınız bir yapıdır.

6) CN KULESİ

Toronto- Kanada’da bulunan 553m. uzunluğundaki kule, dünyanın ikinci en yüksek binası unvanına sahiptir. Uzun ince yapısıyla dikkat çeken mimari harikası yapıt, şehrin en önemli simgelerinden biri.

7) TOKYO SKY TREE

Japonya’nın en yüksek kalesi olan Skytree 634m. yüksekliğindedir. Yapının alt kısmı tripod şekline benzetilir. Yukarı doğru daralan yapısının yarattığı muhteşem perspektif, fotoğraf makinelerinizi hızla elinize almanıza sebep olacak.

8) EMPIRE STATE BİNASI

Dünyada en çok tanınan binalardan biridir. Bu nedenle ismine aşina olmanız kuvvetle muhtemel. 381m. yüksekliğindeki bu yapı, New York’ta görülmeye değer binalardan biridir. Binanın en tepesinden komşu şehirleri görmek oldukça kolaydır.

9) THE PETRONAS TOWERS

Malezya’da bulunan kule, Petronas adında bir petrol şirketi tarafından yaptırılmış olup, başkent Kuala Lumpur’da yer alır. Dünyanın en yüksek binalarından biri olan The Petronas Towers, başkente turistik çekim yaratan önemli unsurlardan biri olarak görülüyor.

10) T&C Tower

348m. yüksekliği ile dikkat çeken kule, Tayvan’da yer almaktadır. Tayvan’a gittiğinizde özellikle akşam saatlerinde, farklı mimarisiyle göz kamaştıran kulenin fotoğrafını çekebilmek için sıraya dizilmiş insanları görebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.