Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Konut kredisi en fazla kaç ay olur?

''Ev kredisi en fazla kaç ay olur'' sorusuna verilecek cevap, bankacılık tabiriyle vade olarak adlandırılıyor. En basit tanımıyla vade, kredi ödemelerinizin kaç ay süreceğini anlamına gelmekte.

0
”Ev kredisi en fazla kaç ay olur” sorusuna verilecek cevap, bankacılık tabiriyle vade olarak adlandırılıyor. En basit tanımıyla vade, kredi ödemelerinizin kaç ay süreceğini belirleyen süreçtir.

Emlak Haber Ajansı

Müşterilerine konut kredisi veren bankaların, vade konusunda birbirinden farklı uygulamaları olsa da konut kredisi almak isteyen kişilerin kullanabilecekleri maksimum kredi vadesi bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte, maksimum 240 ay olarak sınırlandırılmakta.

Konut sahibi olmak isteyen ancak yeterli miktarda birikimi bulunmayan kişiler, konut kredisi kullanarak uzun vadede düşük faiz oranları ile bu isteklerine kavuşabiliyorlar. Konut kredisi başvurusunda bulunacak kişilerin bütçesi için esnek ödeme planları sunan bankaları tercih etmesi gibi bankanın sunduğu vade seçeneklerini de göz önünde bulundurmak oldukça önemli bir husustur.

Konut kredisi vadeleri konusunda seçim yapacak olan kişilerin genellikle üzerinde en sık düşündüğü konu, kredi faiz oranıdır. Ancak burada bahsi geçen faiz oranları vadeye göre değişiklik gösterebilmekte. 240 aya kadar çıkan vadelerde, 120 aya göre daha fazla faiz ödemesi gündeme gelebilmekte.

Bu durum vade süresi arttıkça, ödeyeceğiniz faiz tutarının da artabileceği anlamına gelmekte. Sunulan vade seçeneklerini bütçenize en uygun gelecek şekilde belirlemeniz ve kredi faiz oranını da göz ardı etmemeniz halinde bütçenizi zorlama riskiniz azalacaktır.

Karar verme sürecinizde bankaların hem vade hem de faiz oranlarını dikkate alarak karşılaştırma yapmak ve esnek ödeme planlarını dikkate almak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.