Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Ev kredisi kaç günde neticelenir?

Ev kredisine başvuranların en çok merak ettiği konulardan birisi de, ev için krediye baş vurduklarında bu sürenin ne kadar olduğudur. Emlak Haber Ajansı olarak bu konuyu araştırdık.

0 3.377

Bu satırları okuyorsanız doğru yerdesiniz demektir. Konut kredisi için başvurdunuz ve sonucu bekliyorsunuz. Ev kredi başvurunuz ne zaman sonuçlanır? işte cevabı.

Emlak Haber Ajansı

”Konut kredisi kaç günde sonuçlanır ”sorusunun yanıtı bankadan bankaya farklılık göstermekle birlikte, bir çok banka için ”konut kredisi kaç günde sonuçlanır ”sorusunun yanıtı, 3-10 gün arasında olabilmekte.  Konut kredisi işlemlerinin ilk adımı ön onay süreci olarak biliniyor.

Bu süreçte, konut kredisi başvuru talebi tercih edilen bankaya göre internet sayfası üzerinden veya ilgili şubeden gerçekleştirilebilmekte. Ön onay süreci kişinin kredi notunun hesaplanmasını içermekte. Bu süreçte, kişinin aylık gelir tablosundan geçmiş ödemelerine kadar banka tarafından birçok konu detaylı bir incelemeye tabi tutulmakta ve kişinin risk profili oluşturulmakta. Kredi notunun belirlenmesi halinde ön onay süreci tamamlanmış olur.

Ön onay sürecini, ekspertiz süreci takip ediyor. Ekspertiz sürecinin manası, sahibi olmak istediğiniz evlerin krediye konu olacak değerinin belirlenmesidir. Bankaların anlaşmalı olduğu SPK lisansına sahip uzmanlar, taşınmaz mal ile ilgili olarak gerekli analizleri yapmakla sorumludur.

Bu tespitler, gayrimenkulün yaşı, lokasyonu, fiziki ve teknik alt yapısı ve binanın teminat altına alınması için engel bir durum olup olmadığını kontrol etmeyi içerir. Ekspertiz raporunun  hazırlanması ve bankaya teslim edilmesi için en az 2 iş günü geçmesi gerekmekte.

Konut kredisi işlemleri dahilinde son aşama ise ön onay ve ekspertiz sürecinin ardından kredi talebinin yasal olarak onaylanmasını içermekte. Bu süreçte gerekli sözleşmeler  ve ipotek işlemleri başlar. Bu konuda bilinmesi gereken önemli nokta, bankanın verdiği kredi tutarı, konutun  ekspertiz değerinin maksimum yüzde 80’e kadar olabilir. Konut kredisi tapu işlemleri için gayrimenkul sahibinin tapu müdürlüklerine başvurması gerekmekte. Tapu harçlarının yatırılması sonrasında satış işlemleri gerçekleşmiş olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.