Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

TÜİK Mart ayı konut satış rakamlarını açıkladı!

TÜİK mart ayı konut satış oranları açıklandı. Buna göre Türkiye genelinde konut satışlarında bir önceki aylara göre düşüş olduğu gözlemlendi.

0

TUİK verilerine bakıldığında konut sektörü; Türkiye genelinde mart ayını düşüşle kapadı. TÜİK tarafından açıklanan sonuçlar emlak sektörünün ilk çeyrekte gerilediğini gösteriyor. İMSAD tarafından yapılan açıklamada, bu sonucu doğrular nitelikte.

Emlak Haber Ajansı

TÜİK’in açıkladığı mart ayı konut satış rakamlarına göre; Türkiye genelinde konut satışları 2019 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 oranında azalarak 105 bin 46 oldu.

İpotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30,6 oranında azalış göstererek 22 bin 762 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 21,7 olarak gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 71,3 artarak 3 bin 129 olarak gerçekleşti.

İnşaat patronları ne dedi?

TÜİK tarafından açıklanan rapora inşaat patronları çok da karamsar bakmış gibi görünmüyor. İşte inşaat devlerinin TUİK yorumları.

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı: “Önümüzdeki dönem gurbetçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşacağız”

“Mart ayı verilerine baktığımızda yabancıya satış konusunda yüzümüzün gülmeye devam ettiğini söyleyebiliriz. TÜİK’in mart verilerine baktığımızda yabancıya konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 71,3 artarak 3 bin 129 olduğunu görüyoruz.

Türkiye yabancı yatırımcı için her zaman çekici bir ülke olmaya devam ediyor. Yatırımdan çok oturmak için ev alan yabancılar bitmiş ya da bitmeye yakın konutları tercih ediyor. Özellikle önümüzdeki dönem Türkiye’deki ailelerini ziyarete gelecek olan gurbetçi vatandaşların, dövizde tuttukları birikimlerini Türkiye’den konut alarak değerlendireceklerini ve gurbetçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşacağımızı söyleyebiliriz.”

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su: “Yabancıya satış rakamları martta çok iyi geldi”

“TÜİK verilerine göre martta yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 71,3 artarak 3 bin 129 olduğunu görüyoruz. Bu rakam şubatta yüzde 92,1 artarak 3 bin 321 adet olarak açıklanmıştı. Geçen ay gelen rakamları rekor olarak değerlendirirsek mart rakamlarının da çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Yabancıya satışta yıl sonunda hedeflenen rakamların üzerine çıkılacağını söyleyebiliriz. Gayrimenkul yatırımı açısından cazip fırsatların bulunduğu ülkemizde, yabancı yatırımcılara satışların önümüzdeki aylarda artmaya devam edeceğine inanıyoruz.”

Şenol Üçüncü / Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi:“Mart verileri sektörün hareketlenmeye başladığını gösteriyor”

“Mart verilerine baktığımızda genel konut satış rakamlarında düşüş görünüyor olsa da geçtiğimiz aylarla kıyaslandığında bu düşüş oranın ciddi anlamda azaldığını görüyoruz. Türkiye genelinde konut satışları 2019 Mart ayında bir önceki yıla göre yüzde 5,3 oranında azalırken bu azalış oranı şubat için yüzde 18,2 olarak açıklamıştı. Buna bakarak konut sektöründe hareketlenmenin başladığını söyleyebiliriz. Öte yandan; yabancıya satış rakamları sektörün yüzünü güldürmeye devam ediyor. Yabancı yatırımcı ve gurbetçiler birikimlerini değerlendirmek amacıyla dövizlerini bozdurarak gayrimenkule yatırıyorlar. Bu da gayrimenkul sektörün vazgeçilmez ve öncelikli yatırım aracı olduğunu bize gösteriyor.”

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:“Yakın zamanda yukarı doğru rakamları görmeye başlayacağız”

TÜİK rakamlarına göre konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 oranında azalırken, ipotekli konut satışları ise yüzde 30,6 oranında azalış gösterdi. Bu rakamlar düşüş gibi görülse de önceki aylarla kıyaslandığında azalış oranının düştüğünü yani hareketlenmenin başladığını görüyoruz. Şöyle ki; şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2 oranında, ipotekli konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 68,2 oranında azalış göstermişti. Bu farkı sektördeki hareketliliğin göstergesi şeklinde değerlendirebiliriz. Yakın zamanda konut satışında pozitif yani yukarı doğru rakamları görmeye başlayacağız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.