Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Kiralık konut fiyatlarında hangi il başı çekiyor?

Kiralık konut piyasası hareketledi. Üniversite kayıtlarının başlaması ile beraber öğrenciler de ev telaşına düştüler. Peki, öğrenciler en fazla nereleri tercih ediyorlar? İşte cevabı.

0 899

Öğrencilerin kiralık ev arayışının arttığı bu dönemde gayrimenkul piyasasındaki kıpırdanma dikkat çekti. Verilere göre; Ankara, Eskişehir, Bursa, Antalya, İstanbul ve İzmir kiralık konut sektöründe gözle görünür bir hareketlenme yaşanıyor.

Veriler; öğrencilerin en çok 1.000 – 1.500 TL’lik konutları kiralama eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor. En çok tercih edilen konut tipleri ise 1+1 ve 2+1 konutlar.

Kiralık konut piyasasının hareketlendiği bölgelerin başında; Ankara’da Çankaya ve Mamak, Eskişehir’de Tepebaşı ve Odunpazarı, Bursa’da Nilüfer ve Osmangazi, Antalya’da ise Kepez ve Konyaaltı geliyor. Öğrenciler, İstanbul’da Beşiktaş, Şişli ve Kadıköy’ü, İzmir’de ise Karşıyaka, Buca ve Karabağlar’ı tercih ediyor.

Ankara’da gözde bölgeler

Ankara’da en çok tercih edilen lokasyonlar arasında yer alan Çankaya ve Mamak’ta kiralık konut fiyatları 500 TL’den 5.000 TL’ye kadar uzanıyor. Gözde üniversite şehirleri arasında önde gelen Eskişehir’de yer alan kiralık konutlar ise geniş fiyat aralıklarıyla dikkat çekiyor. Tepebaşı, cazip kiralık konutlarıyla öğrencilerin tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Tepebaşı’nda ortalama 500 TL’ye 1+1 kiralık konut bulunabiliyor. Öğrencilerin diğer tercihi olan Odunpazarı ise 1.000 TL -1.500 TL’den oluşan kiralık konut seçeneklerine sahip.

Bursa’nın gözde bölgeleri

Bursa’nın en çok tercih edilen lokasyonları Nilüfer ve Osmangazi.  Bursa’da öğrencilerin en çok tercih ettiği lokasyon olan Nilüfer’de kiralık konut fiyatları 1.000 TL’den 2.500 TL’ye kadar uzanıyor. Osmangazi de Nilüfer’e benzer bir eğilim sergilen yerlerin başında geliyor. Öğrenciler, Osmangazi’de 1.000 TL – 1.500 TL bandında 2+1 ya da 3+1 kiralık konut bulabiliyor.

Antalya’nın gözde bölgeleri

Antalya’nın en çok tercih edilen lokasyonlarının başında Kepez ve Konyaaltı geliyor. Kepez ve Konyaaltı’nda kiralık konutlarda fiyatlar 500 TL’den 2.500 TL’ye kadar uzanıyor.

Kiralık konut fiyatlarında İstanbul liste başında

Büyükşehirler arasında öğrenci nüfusuyla en çok dikkat çeken illerin başında gelen İstanbul’da her bütçeye uygun kiralık konut seçenekleri mevcut. İstanbul’da Beşiktaş, Şişli ve Kadıköy öğrencilerin favori semtlerinin başında geliyor. Kiralık konut fiyatlarının diğer illere göre daha yüksek bir bantta seyrettiği İstanbul’da kiralık konutlar 2.500 TL’den 10.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Merkezi konumuyla dikkat çeken Beşiktaş’ta 1.000 TL’ye 1+1 kiralık konut bulmak mümkün. Fiyatlar, Şişli ve Kadıköy’de ise ortalama 2.500 TL – 5.000 TL bandında seyrediyor. Bakırköy’de ise kiralık konutlar fiyatları 2.500 TL – 5.000 TL fiyat bandında yer alıyor.

İzmir’de Karşıyaka, Buca ve Karabağlar dikkat çekiyor

İzmir’de Karşıyaka, Buca ve Karabağlar öne çıkan lokasyonlar arasında yer alıyor. Karşıyaka’daki kiralık konut fiyatları 1.500 TL – 2.000 TL fiyat bandında yer alıyor. Karabağlar ve Buca ise daha cazip seçenekler sunuyor. Buca’da 1+1 konut arayışında olan öğrenciler ortalama 500 TL ile 1.000 TL bandında kiralama yapabiliyor. Karabağlar ise 1.000 TL’den başlayan kiralık konut portföyüyle öğrencilere alternatif kiralık konut seçenekleri sunuyor.

Leave your vote

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.