Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Adalar Bölge Raporu

İstanbul’un göz bebeği Adalar’da emlak piyasası ne durumda? Emlak Haber Ajansı bölge analiz raporuna göre Adalar’da satılık konut fiyatları son 1 içinde yüzde 2 oranında değer kaybetti.

0

İstanbul’un göz bebeği Adalar’da emlak piyasası ne durumda? Emlak Haber Ajansı bölge analiz raporuna göre Adalar’da satılık konut fiyatları son 1 içinde yüzde 2 oranında değer kaybetti. Emlak piyasasında yaşanan durgunluk Adalar ilçesini de vurmuş durumda.

Merkez Bankası tarafından bugün açıklanması planlanan faiz kararı ile birlikte konut sektöründe de hareketlenme yaşanması bekleniyor.  Adalar bölgesi bilindiği üzere İstanbul’un en gözde bölgeleri arasında.

Adalar ilçesinde konutların ortalama metrekare fiyatları 6 bin 500 TL civarında. İlçede konutların amortisman süresi ise 26 yıl olarak hesaplanıyor. Emlak Haber Ajansı Eylül 2019 itibarıyla Adalar ‘da satılık ve kiralık konut fiyatlarını sizler için araştırdı. Bölge uzmanlarından alınan veriler doğrultusunda en güncel analizler bölge raporları bölümünde yayınlanıyor.

Adalar satılık konut fiyatlarına bakıldığında 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı, 478 bin TL ile 800 bin TL arasında değişiyor.

Adalar bilindiği üzere imara kapalı bir bölge olduğundan bölgede sadece hali hazırdaki konutlar üzerinden analiz yapılabiliyor. Konutlar sahipleri tarafından tekrardan yıktırılıp yapılabiliyor. Projeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Anıtlar Yüksek Kurulu ve Adalar Belediyesi tarafından onaylandıktan sonra yenilenebiliyor.

Adalar ilçesinde satılık konut fiyatlarında son 3 yıllık değer artışına bakıldığında ortalama yüzde 14’lük bir artış söz konusu. Yine son 5 yıllık dilime bakıldığında satılık konut fiyatlarındaki artış yüzde 54 seviyelerinde.

Adalar ilçesinde kiralık konut fiyatları

Adalar kiralık konut piyasası son 1 ayda ortalama 0,5 oranında değer kaybı yaşadı. Ortalama 100 metrekarelik bir konutun kira değeri en düşük 1.500 TL’den başlarken bu fiyatlar 2 bin 500 TL’ye kadar çıkabiliyor. Fiyatlar konutun konumu ve iç donanımına göre farklılık gösterebiliyor.

İlhan ÇAMKARA / Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.