Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Gayrimenkul Değerleme Raporu Nedir?

Gayrimenkul değerleme raporu, gayrimenkulün değerini etkileyen tüm faktörlerin değerleme uzmanları tarafından analizini içeren rapordur.

1

Gayrimenkul değerleme raporu, gayrimenkulün değerini etkileyen tüm faktörlerin değerleme uzmanları tarafından analizini içeren rapordur. Gayrimenkul değerleme uzmanlarının görevi, serbest ve rekabetçi bir piyasada, alıcı ve satıcıların bilgili ve rasyonel davrandıkları varsayımı altında gayrimenkullerin adil satış değerini tespit etmektir.

Gayrimenkul değerleme uzmanları gerek emsal alınan gayrimenkullerin gerekse değerlenecek gayrimenkulün özelliklerini, üstün ve zayıf yanlarını karşılaştırma ve değere olan etkilerini belirleme konusunda yetkindirler.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı

Türkiye’de gayrimenkul değerleme uzmanlarının değerleme yapabilmeleri için Değerleme Uzmanlığı Lisansı’na sahip olmaları gerekmektedir. Söz konusu lisans, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) düzenlemeleri çerçevesinde gerçekleştirilen bir sınav sonucunda alınabilmektedir.

Değerleme Raporu Hazırlanma Süreci

Bir değerleme raporunun hazırlanması için süreç öncelikle yasal kurum incelemesiyle başlar. Gayrimenkulün tapu kaydı ve imar durumu gibi bilgiler, tapu müdürlükleri ve belediyelerin ilgili bölümlerinden toplanır. Daha sonra, yasal kurum incelemelerinde elde edilen bilgiler ile değerleme uzmanı tarafından yerinde yapılan yer görme işleminde gayrimenkulün mevcut durumu karşılaştırılır ve bölgesel analiz yapılır.

Emsal Değerlemesi Tekniği

Değerleme uzmanları tarafından günümüzde en fazla kullanılan yöntem emsal değerlemesi tekniğidir. Emsal değerlemesi tekniği, bir alıcının bir gayrimenkulü satın almak için ödeyebileceği bedelin, piyasadaki benzer özelliklere sahip gayrimenkullerin maliyetinden daha fazla olmayacağı varsayımına dayanır. Bu şekilde bir gayrimenkulün değerini tespit etmek için piyasada satışa sunulmuş olan karşılaştırılabilir gayrimenkullerin satışları incelenir.

Değerleme uzmanı, gayrimenkulün bulunduğu bölgedeki emsalleri ve bu emsallerin raporu hazırlanan gayrimenkule göre artı ve eksilerini inceler. Bu bilgiler ışığında değer takdiriyle birlikte değerleme raporunu hazırlar.

1 yorum
  1. Erhan TOZ diyor

    Güzel bir yazı olmuş. tapueksperi.com ve gayrimenkuldegerleme.com sitelerinde de benzer içerikler bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.