Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Kentsel dönüşümde projenin tamamlanma oranına bakılacak

Kentsel dönüşüm mağduriyetlerini ortadan kaldıracak yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı.

0

Kentsel dönüşüm 6306 sayılı kanunun uygulama yönetmeliğinde değişiklikler yapıldı. 19 Ekim Cumartesi günü Resmî Gazete ’de yayınlandı. Düzenleme ile müteahhitlerin yapı ruhsatı almadan önce maliyet bedelinin yüzde 10’u kadar teminatı idareye vermesi zorunlu hale getirildi.

Müteahhitlerin payına düşen bağımsız bölümlerin satışı artık inşaatın ilerleme durumuna göre ve idarenin verdiği özel izinle mümkün olacak.

Projede tamamlanma oranın yüzde 10’u altındaki oranda müteahhit payına düşen bağımsız bölümlerin satışının yapılabilecek. Fakat müteahhit idareden projenin bitirildiğine dair yazı alırsa veya yapı kullanma izin belgesi sunarsa payına düşen bağımsız bölümlerin hepsini satabilecek.

Fesih Hakkı Kullanılabilecek

Yeni düzenlemeye göre vatandaşlar (hak sahipleri) müteahhit ile yaptığı anlaşmada fesih hakkına sahip olabilecek. Yani tüm hak sahipleri yaptıkları anlaşma çerçevesinde müteahhit ile yapılan anlaşma kapsamında hukuki açıdan projenin ilerlemesine engel olacak bir durum olmadığı halde 1 sene içinde başlanmayan proje yahut yarım kalmış inşaatta herhangi bir çalışma yapılmıyorsa hak sahipleri fesih hakkını kullanabilecek.

Fesih sonrasında, başvuru yapılırsa taşınmazların tapu kaydına şerh edilmiş olan gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri ile arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri ilgili tapu müdürlüğünce terkin edilecek, hatta müteahhit tarafından hak sahiplerine yapılan kira yardımı ödemeleri de hak sahiplerinden geri talep edilemeyecek.

Kentsel Dönüşüm Kapsamında Yıkılan Bina Sayısı 488 Bin

Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan bina sayısı 488 bin 303 oldu. Riskli yapı tespiti yapılan bağımsız birim sayısı ise 612 bin 569. Belediyeler imar kanununa aykırı olarak inşa edilmiş olan ve kaçak katları olan yapılara öncelik vermeli. Kentsel dönüşüm finans çözümleri ile birlikte banka ve sigorta kontrolleri ile sürdürülmeli

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.