Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Yüksek aidatlar ev sahibini bezdirdi

Kiracı olarak hayatını idame ettiren vatandaşların başı birde aidatlarla dertte. Ay sonu kirayı yatırmak için çabalayan vatandaşlar, birde üstüne astronomik aidatlar ödeyince isyan etmeye başladı.

0

Kiracı olarak hayatını idame ettiren vatandaşların başı birde aidatlarla dertte. Ay sonu kirayı yatırmak için çabalayan vatandaşlar, birde üstüne astronomik aidatlar ödeyince isyan etmeye başladı.

Öyle ki, bazı site aidatları neredeyse 5-6 bin TL’ye hatta ve hatta bazı bölgelerde 7-8 bin TL’ye kadar çıkıyor. Ev sahipleri de bu durumdan oldukça rahatsız. Kiracı bulamadıkları zaman aidatlar ev sahiplerine kalıyor. Hal böyle olunca her iki tarafta bu durumdan oldukça rahatsız. Aşırı yüksek aidatlar yüzünden bazı lüks siteler hayalet kentlere dönüşmüş durumda.

Emlak Haber Ajansı Uyarıyor! Yüksek aidatlı evlerden uzak durun

Ev satın almadan önce mutlaka aidat giderlerini mutlaka öğrenin. Bu konu kiracılar içinde geçerli, çünki ev kiraladığınız zaman oturduğunuz evin aidatlarını da üstlenmiş oluyorsunuz. Mutlaka sözleşmede yer alan maddelere kiralayacağınız evin aidat miktarını öğrendikten sonra ekletin.

Aidatlar Neye Göre, Nasıl Belirlenir?

Aidat tutarı dairenin büyüklüğü ve site yönetiminin sunduğu hizmetlere göre belirleniyor.

Apartman Aidatına Nasıl İtiraz Edilir?

Apartmanlarda yaşanan en büyük sorunların başında ise yüksek apartman aidatı ya da site aidatı tutarları yer alıyor.

Konu hakkında özel bir makale yayımlayan Milliyet Gazetesi yazarlarından Duygu Erdoğan apartmanlarda yaşanan sorunlar hakkında Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz’a yöneltti.

Yüksek aidata itiraz konusnuda Kiraz “Apartman veya site aidatlarına itiraz ancak kat malikleri genel kuruluna katılımla mümkün. Kat malikleri taşındıkları ilk yıllarda genel kurula heyecanla katılıyor ama sonraki yıllarda katılım sağlamayarak çok önemli bir görevi ihmal ediyor.

Bu ihmalin bedelini aidat gibi sorumluluklarda görüyoruz. Şöyle ki, apartman kat malikleri genel kurulu ilk toplantıda apartman kat maliklerinin yarıdan bir fazlası, ikinci toplantıda nisap aranmaksızın toplanmakta, bu toplantıda katılanların yarıdan bir fazlası ile karar almakta.

İşte bu kararlar alındığında da toplantıya katılmayan kat malikinin karara itiraz edebilmesi için 6 ay içinde Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açması dışında bir yolu da bulunmamaktadır. (Toplantıya katılıp olumsuz oy verenler için de toplantı tarihinden itibaren 1 ay içinde bu davanın açılması gerekmektedir.)

Dolayısıyla apartman veya site demokrasisinin en temel kurumu olan genel kurula katılmak çok önemlidir” diyerek tüm apartman sakinlerini toplantılara düzenli olarak katılmaya davet etti.

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.