Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Yatırım İçin Konut Mu Almalı, Arsa Mı?

Yatırım yapmak için gayrimenkul almak isteyenler çoğu zaman arsa, konut ve dükkan arasında kararsız kalır. Her birinin ayrı avantajı olan gayrimenkul türlerini yatırım açısından inceledik.

0 798

Öncelikle tercihinizi hangi gayrimenkulden yana yapacak olursanız olun, en önemli nokta coğrafi konum . Yatırımınızın ilerleyen zamanda kâr sağlayabilmesi için doğru yer seçimi yapmanız gerekir. Bayındırlık çalışmalarının sürdüğü, okul ya da hastane bulunan, merkezi konumda olan, metro gibi ulaşım araçlarının gelmesinin beklendiği bölgeler kesinlikle doğru seçim. Bunların yanı sıra yatırım projeleri olan şehirlerden arsa, konut ya da dükkan almak da ileriye dönük iyi bir yatırım olacaktır.

Konut yatırımı

Yatırımınızı konuttan yana yapmak istiyorsanız az önce de bahsettiğimiz gibi dikkat etmeniz gereken  nokta konum. Aldığınız konuttan iyi bir kira getirisi elde edebilmek için doğru yeri seçmelisiniz. Konuta yatırım yapmak için düşük bir bütçeniz varsa ileride değerleneceğini düşündüğünüz bölgelere yatırım yapabilirsiniz. Özellikle hızla büyüyen büyük şehirlerde şehrin dışı kabul edilen noktalar, konut ve ulaşım projeleri ile hızla şehirlerin içine dahil olmakta ve fiyat uygunluğundan dolayı tercih edilmekte.

Arsa yatırımı

Arsa almak istiyorsanız arsanın imarlı olup olmadığına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Toprak her zaman ileriye dönük olarak kârlı bir yatırım aracı. Arsa/arazi alımlarında öncelikle hedef belirlemelisiniz. Toprağı işlemek için mi yoksa üstüne konut inşa etmek için mi arsa alıyorsunuz? İşlenmek üzere toprak alıyorsanız kesinlikle toprağın ekilebilirliği ve iklimin uygunluğu ile ilgili araştırma yapmalısınız. Ağaçlı arazi alacaksanız ağaçların yaşı ve verimliliği önemli. Konut yapmak için arazi almak istiyorsanız yine en önemli nokta konum.

Dükkan ya da ofis alarak yatırım yapmak istiyorsanız gayrimenkulün nerede olduğu yine en önemli nokta. Çarşıdaki bir dükkan, finans merkezinde yer alan bir ofis daima daha fazla kazanç getirecektir. Şehirlerin, semtlerin çarşıları bellidir. Dükkan almak istiyorsanız çarşının içinden ya da yakınından alarak kârlı çıkabilirsiniz. İstanbul’dan ofis almak istiyorsanız yeni yapılmakta olan finans merkezi doğru bir seçim olabilir. Bunun yanı sıra yine iş merkezlerinin yoğunlukta olduğu bölgelerden bir ofis almak da avantajlı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.