Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Yabancıların Türkiye’de Mülk Edinmesi Durumunda Avukatın İşlevi

Yabancıların Türkiye’de mülk edinmesi Türkiye’de faaliyet gösteren gayrimenkul avukatlarının danışmanlığı ile mümkündür.

0

Çünkü yabancı uyruklu kişinin gayrimenkul edinebilmesi için kanunlarımızda birtakım sınırlamalar öngörülmüştür. Buna göre yabancı kişilerin edindikleri taşınmazlar ile bağımsız ve sürekli nitelikteki sınırlı ayni hakların toplam alanı, özel mülkiyete konu ilçe yüz ölçümünün yüzde onunu aşamayacaktır.

Bununla birlikte kişi başına ülke genelinde otuz hektarı geçmesi de mümkün değildir. Yabancıların Türk kanunlarında belirlenen sınırlamalara uyması ve gayrimenkul edinmek için gerekli evrakların tam ve doğru hazırlanması gerekecektir. Gayrimenkul avukatı bu anlamda yabancı uyruklu kişiyi hukuki prosedür hakkında bilgilendirecek ve işlemlerin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığı Başvurusunda Gayrimenkul Avukatının Rolü

Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı başvurusu türlerinden bir tanesi de gayrimenkul satın almaktır. Yabancı 250.000 Amerikan Doları değerinde ev veya konut alarak Türk vatandaşı olmaya hak kazanabilmektedir.

Ancak bu vatandaşlık kazanım türünde de birtakım şartların gerçekleşmesi gerekmektedir. Gayrimenkul avukatı yabancıyı Türk hukukuna göre gayrimenkul satın alma işlemleri ve  vatandaşlık için gerçekleşmesi gereken şartlar hakkında bilgilendirecektir.

Bir yabancının 250.000 dolar karşılığı Türk vatandaşlığı alabilmesi için satın aldığı gayrimenkulün tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koydurması gerekmektedir.

Tapu davalarına bakan avukatlar bu şerhin konulması noktasında müvekkillerine yardımcı olacaktır. Bununla birlikte Türkiye’de gayrimenkul sektörü hakkında yeteri kadar fikir sahibi olmayan bir yabancının 250.000 dolarlık yatırımı için sektör ile ilgili, gelişmeleri takip eden, hukuki bilgiye sahip bir avukata danışması gereklilik halini almaktadır. Bu noktada gayrimenkul avukatlarına danışmak ve görüşlerini almak faydalı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.