Turk Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Türkiye’nin En Güzel ve Huzur Dolu Köyleri

Kozbeyli Köyü: Enfes Taş Evler Kozbeyli Köyü Kozbeyli Köyü, İzmir‘in Foça ilçesinde yer alan saklı bir cennet. Taş evleri, tarihi kalıntıları ve dinginlik veren yaşamı ile ilgi çekici bir güzergah olan Kozbeyli Köyü, kafasını dinlemek isteyen gezginler için oldukça uygun. Yaklaşık 600 yıl kadar önce kurulan Kozbeyli Köyü, önceleri Şaphane Dağı’nın zirvesine yakın bir konumdaymış. Ancak daha sonra Yeni Foça Körfezi’nden gelen korsanlara karşı daha korunaklı bir bölge olması nedeniyle köy şu andaki yerine taşınmış. Temiz havası, sessiz sokakları ve huzur dolu yapısıyla Kozbeyli Köyü, son yıllarda büyük şehirlerden göç alan yerlerden. İzmir, İstanbul ve diğer büyükşehirlerden kaçıp buraya yerleşenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Ayrıca Kozbeyli Köyü’nün İzmir’e yakın olması da ciddi bir avantaj. Şehir özlemi çekmeye başlayanlar kolayca İzmir merkeze ulaşabiliyor ve ihtiyaçlarını giderebiliyor. Aklında olsun; Kozbeyli Köyü’nün Dibek Kahvesi de hayli ünlü. Buraya gelirsen bu kahveyi mutlaka ziyaret et ve bir Türk kahvesi yudumla, pişman olmayacaksın!

0

Köy yaşamı son yıllarda hayli çekici bir hal almaya başladı. İstatistiki veriler de bize büyük şehirlerden, metropollerden daha doğal ve organik yerlere bir göç olduğunu gösteriyor. Ayrıca deneyim turizminin ve cittaslow kavramının yükselişiyle beraber seyahat rotaları da beş yıldızlı otellerden ya da büyük yerleşim yerlerinden köylere doğru kaymaya başladı.

Özellikle iklim değişiklikleri ve büyük şehirlerin popülasyonundaki hızlı artış, doğal ve tarihi alanları daha ilgi çekici hale getirdi. Zamanın daha yavaş ve daha sakin şekilde aktığı  köyler; basit yaşamları, temiz havaları, şirin atmosferleri ve yeşile doyuran manzaralarıyla ilham vermeye başladı.

Yeni bir düşünme biçimi olan yeşil seyahat olgusunun da trend haline geldiğini göz önünde bulundurursak köy yaşamının ve köy gezilerinin önümüzdeki süreçte daha cazip hale geleceğini söyleyebiliriz.

Bu yazımızda Türkiye’nin en güzel köylerini inceleyeceğiz ve doğal hayat peşinde yol alacağız. Hazırsan başlayalım, ama öncelikle yeşil seyahat kavramından biraz bahsedelim.

Yeşil Seyahat: Doğanın Parçası Ol

Yeşil Seyahat

Sürdürülebilir turizm ya da ekoturizm gibi kavramlar son yıllarda hayli revaçta. Yeşil seyahat veya başka bir deyişle çevreci seyahat de doğal alanlara karşı sorumlu olmayı içeren ekoturizmi kapsıyor.

Ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliğe önem veren sorumlu seyahat deneyimlerine karşılık gelen yeşil seyahat, doğayı koruma ve ona sahip çıkma düşüncesi ile başlıyor, doğal alanlara olumlu bir katkı yapmanın önemini de içerisinde barındırıyor.

Biyoçeşitliliğe ve lokal kültürlere karşı duyarlı olduğu için tüm dünyaya oldukça hızlı şekilde yayılan yeşil seyahat, yaşadığımız çağ açısından “sürdürülebilirliğin” önemini vurguluyor ve tüm gezginleri yaşadıkları dünyaya karşı sorumlu olmaya davet ediyor.

Yaşadığımız ülkenin de her köşesinde olağanüstü güzellikler ve yeşil seyahat rotaları bulunuyor. Türkiye’nin köyleri gezginlere eşsiz doğa gezileri ve kültürel seyahatler sunuyor, farklı deneyimler yaşayabilecekleri rotalar sağlıyor. Şimdi, birbirinden güzel ve gizemli köylere doğru yola çıkalım.

Maral Köyü: Cennetten Bir Köşe

Maral Köyü

Artvin, ülkemizin cennet köşelerinin başında geliyor. Buradaki doğal güzelliklerin ve kartpostallardan fırlamış gibi duran manzaraların tarifi yok desek abartmış olmayız. Artvin’in Maçahel Bölgesi’ne bağlı Maral Köyü de bu kusursuz güzelliklerin başında geliyor.

Maçahel Bölgesi, Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan ve toplamda 18 köyden oluşan bir yerleşim yeri. 1921 yılında yapılan Türkiye – Rusya sınır anlaşması çerçevesinde burada bulunan köylerin 12 tanesi Gürcistan, 6 tanesi ise Türkiye sınırları içerisinde kalmış. Maral Köyü de ülke sınırlarımızda kalan köylerden biri.

Eşsiz bir doğaya sahip bu köy, doğa tutkunları ve yeşil seyahat seven gezginler açısından muhteşem bir nokta. Burada bulunan ve 65 metre yükseklikten dökülen Maral Şelalesi de ayrıca görmen gereken gizemli bir güzellik. Maçahel Vadisi içerisinde bulunan şelale, yemyeşil ladin ve kayın ağaçları ile örtülü.

Maral Köyü yemyeşil atmosferi ve dış dünyaya kapalı ortamıyla huzuru bulabileceğin bir yer. Buraya geldiğinde kendinle baş başa kalabilir ve doğanın tüm çekiciliğini sonuna kadar hissedebilirsin.

Kozbeyli Köyü: Enfes Taş Evler 

Kozbeyli Köyü

Kozbeyli Köyü, İzmir‘in Foça ilçesinde yer alan saklı bir cennet. Taş evleri, tarihi kalıntıları ve dinginlik veren yaşamı ile ilgi çekici bir güzergah olan Kozbeyli Köyü, kafasını dinlemek isteyen gezginler için oldukça uygun.

Yaklaşık 600 yıl kadar önce kurulan Kozbeyli Köyü, önceleri Şaphane Dağı’nın zirvesine yakın bir konumdaymış. Ancak daha sonra Yeni Foça Körfezi’nden gelen korsanlara karşı daha korunaklı bir bölge olması nedeniyle köy şu andaki yerine taşınmış.

Temiz havası, sessiz sokakları ve huzur dolu yapısıyla Kozbeyli Köyü, son yıllarda büyük şehirlerden göç alan yerlerden. İzmir, İstanbul ve diğer büyükşehirlerden kaçıp buraya yerleşenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Ayrıca Kozbeyli Köyü’nün İzmir’e yakın olması da ciddi bir avantaj. Şehir özlemi çekmeye başlayanlar kolayca İzmir merkeze ulaşabiliyor ve ihtiyaçlarını giderebiliyor. Aklında olsun; Kozbeyli Köyü’nün Dibek Kahvesi de hayli ünlü. Buraya gelirsen bu kahveyi mutlaka ziyaret et ve bir Türk kahvesi yudumla, pişman olmayacaksın!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku