Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Turizmciler yerli turisti gözüne kestirdi

Otel fiyatlarındaki yüzde 50’yi aşan zamlar, yerli turisti iki bayram dönemine sıkıştırırken, yabancıdan umduğunu kazanamayan sektör, yerliye kapı araladı.

0 50

Özellikle yerli turiste çalışan turizm şirketleri, otel fiyatlarındaki ‘misli’ artışlar nedeniyle hızlı başladığı yıla ani bir bekleme süreci ile devam etti. Yerli turist bu yıl iki tatilini iki bayrama sıkıştırırken özellikle gelir anlamında yabancı turist ile hedeflediği rakamlara ulaşamayan sektör, yılın kalanı için yönünü bir miktar daha yerli turiste çevirmiş durumda.

Beklentiler çok yüksekti

Yılbaşında yurtdışından gelen turist için rekor hedefler konulduğunu ve oteller buna göre pozisyon aldığına dikkat çeken tatilbudur.com Genel Müdürü Cenk Angın, hedeflerle, gelen turist sayısının tam olarak örtüşmediğine dikkat çekti. Sözcü’den Sayime Başçı’ya konuşan Angın, “Şu anda tesislerde iç pazara doğru daha bir özenli durum söz konusu. İç pazar ve yabancı turist birbirini çok etkileyen kısımlar. Yabancı turist arttığında yerli turist açısından ya kontenjanları kısma ya da fiyatları dövize eşitleme gibi durumlar olabiliyor. Beklentiler çok yüksekti ve fazla iyimserlik oldu tesislerde” değerlendirmesini yapan Angın, sektörde hedeflerin fazla iyimser bir tablo altında konulduğunu dile getirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.