Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Turistik bölgelerde ev fiyatları 4 yılda ne kadar arttı?

İstanbul'daki gayrimenkul hareketliliği son yıllarda Bodrum, Çeşme, Alaçatı gibi yazlık bölgelerinde de görülüyor. Yerli ve yabancı yatırımcılara hitap eden lüks projelerin birbiri ardına yükseldiği bu bölgelerde metrekare fiyatları da her geçen yıl arttı.

0 454

İstanbul’daki gayrimenkul hareketliliği son yıllarda Bodrum, Çeşme, Alaçatı gibi yazlık bölgelerinde de görülüyor. Yerli ve yabancı yatırımcılara hitap eden lüks projelerin birbiri ardına yükseldiği bu bölgelerde metrekare fiyatları da her geçen yıl arttı.

Ekonomist Dergisi’nden Levent Gökmen Demirciler’in haberine göre, teknoloji odaklı değerleme platformu Endeksa.com, Bodrum’dan Çeşme’ye, Kaş’tan Ayvalık’a, Silivri’den Datça’ya kadar Türkiye’nin yazlık bölgelerinde son dört yılda yaşanan fiyat değişimini ve geri dönüş (amortisman) sürelerini değerlendirdi.

Bodrum Çarşı’da yüzde 130’luk artış

Endeksa.com verilerine göre, son dört yıllık süreçte en yüksek artış Bodrum Çarşı’da görüldü. Bu bölgede dört yıl önce 3 bin 625 TL olan metrekare fiyatı bu yıl yüzde 130,7’lik artışla 8 bin 364 TL oldu. Onu dört yıl önce 3 bin 700 TL’dan metrekare fiyatı yüzde 130,5’lik artışla bu yıl 8 bin 529 TL olan Bodrum Ortakentyahşi ve dört yıl önce 3 bin 57 TL olan metrekare fiyatı yüzde 118’lik artışla bu yıl 6 bin 670 TL’ye ulaşan Kaş izliyor.

Endeksa Pazarlama ve Satış Grubu Başkanı Aylin Daylan, yazlık bölgelerindeki fiyatların Türkiye genelindeki ortalama konut fiyatları ile karşılaştırıldığında oldukça yüksek olduğunu söylüyor. Daylan, Türkiye genelinde ortalama konut satış fiyatı 292 bin TL iken, yazlık bölgelerde en düşük konut satış fiyatının 300 bin 690 TL ile Silivri’de olduğunu belirtiyor.

Endeksa verilerine göre yazlık bölgeler içinde konut metrekare satış fiyatının en yüksek olduğu bölgeler ise 10 bin 568 TL ile Bodrum Göltürkbükü, 10 bin 438 TL ile Çeşme Alaçatı ve 9 bin 720 TL ile Çeşme Boyalık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.