Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

TÜİK Ocak 2020 satış istatistikleri

İNDER: Yatırımcıların harekete geçmesi satışları artırdı

0

Bu yıl içinde, özellikle yatırım amaçlı satışların yoğunlaşacağını söyleyen İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle;

Konut satışlarında son 10 yılın en yüksek rakamına sahne olan bir yıl başlangıcı yaşandı. Konut satış adedi yüz bin bandını aşarak 113,6 bin adetlik rakamla, 2020 için çok olumlu sinyaller verdi. Aylık bazda yüzde 79’a gerileyen konut kredisi faiz oranlarının etkisi ipotekli satışlarda da kendini gösterdi ve söz konusu kalemdeki satışlar, yılın ilk ayında 42,2 bin adet olarak gerçekleşerek 50 bin adetlik hedefe doğru büyük bir hamle yaptı. Ekonomideki düzelme algısının yüksek olduğunu teyit eden bu satış rakamların, ilk el satışlardaki etkisi şimdilik sınırlı oldu. Geçen yılın aynı ayına göre sadece yüzde 16 artış göstererek 36 bin adet olan ilk el satış rakamının, yılın ilk yarısında toplam satışlar içindeki payını daha da artırmasını bekliyoruz. Bu beklentimizin gerçekleşmesi için kamu bankalarında başlayan faiz indiriminin özel bankalara da yayılacak olması gerektiğinin altını bir kez daha çiziyoruz.

Yabancıların Türkiye ilgisi artarak devam ediyor. Türkiye gayrimenkul piyasasındaki prim potansiyelinin farkında olan yabancı yatırımcıların alımlara devam etmesi, yılın ilk ayındaki alımlarını artırdı ve 3,9 bin adetlik satış seviyesine ulaştı. Bu kulvardaki satışların ivmeli bir şekilde devam etmesini ve yılsonunda 50 bin bandını aşmasını öngörüyoruz.

Tüm bu veriler ışığında 2020’nin gayrimenkul yılı olacağını söylemek mümkün. Özellikle yatırım amaçlı satışların yoğunlaşacağı bu yıl içinde, fiyat artış beklentisinin arttığı bu yılda sektördeki prim potansiyelinin sürükleyici bir etken olacağını göreceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.