Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Tahliye Talepli İcra Takibi Nasıl Başlatılır?

Tahliye talepli icra takibi başlatma İİK uyarınca icra dairesinde yazılı veya sözlü olarak ya da elektronik ortamda başlatılacaktır. Takip masrafları borçlu ait olacaktır.

0

Tahliye talepli icra takibi başlatma İİK uyarınca icra dairesinde yazılı veya sözlü olarak ya da elektronik ortamda başlatılacaktır. Takip masrafları borçlu ait olacaktır.

Yeni Türk Borçlar Kanunu kiracının kira bedelini ödemekle yükümlü olduğunu öngörmüştür. Kiracı bu borcu ifa etmezse kiraya veren mal sahibi yazılı olarak kiracıya bir süre verir. Şayet kiracı bu süre zarfında da ödemeyi gerçekleştirmez ise kiraya veren sözleşmeyi feshetme hakkına sahip olacaktır.

TBK 362.maddede kiraya verenin sözleşmeyi feshedebileceği bir başka yol da belirtilmiştir. Buna göre borcunu ödeme yükümlülüğünden kaçınan kiracıya kiraya veren en az 60 günlük önel verir. Ayrıca bu süre içerisinde kirayı ödemez ise sözleşmeyi feshedeceğini bildirir. İİK m. 269 uyarınca kira borcunu tahsil amacıyla da kiracı aleyhine talepli icra takibi başlatılabilecektir. İcra İflas Kanunu madde 58’de takip talebi düzenlenmiştir.

Tahliye talepli icra takibi kirasını kira sözleşmesinde belirlenen tarih ve miktarda ödemeyen kiracıyı tahliye edebilmenin en hızlı hukuki yolu olarak karşımıza çıkar. Bu şekilde bir olayla karşı karşıya gelen mal sahibi, kiracıya tahliye talepli icra takibi başlatmalıdır. Sonraki aşama ise İcra Hukuk Mahkemesinde tahliye davası açmak olacaktır. Kiraya verenin kira sözleşmesi hükümlerine uygun davranan kiracı aleyhine hukuka aykırı olarak kiracıyı tahliyeye zorlaması mümkün değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.