Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Selçuk Çelik” Bu yıl 50 bin konut satışı hayal değil”

Nef İcra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik: Yabancıya konut satışı ile 60 milyar dolarlık ihracat etkisi uzak değil

0

Yabancıya konut satışında ise Ocak 2019’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 82’lik bir artış görüyoruz. Tarihin en iyi Ocak ayı rakamı geldi yabancılara satışta.

Bu da artık yabancıya konut satışında mevsim etkilerinden bağımsız bir artış görebildiğimizin kanıtı. Bu aynı zamanda, bu sene yabancıya konut satışında 50 bini bulacağımızın bir işareti aslında.

Son 2 yıldır yabancıya konut satışında hızlı bir yükseliş yaşıyoruz ama İngiltere’nin, İspanya’nın 100 binin üzerinde yabancıya konut sattığını düşünürsek gideceğimiz daha çok yol var.

Öte yandan geçen sene yaklaşık 5 milyar dolar tutarında konut yabancıya satılmıştı. Bu rakamın yarattığı net döviz girdisi etkisi yaklaşık 20 milyar dolar tutarında ihracata denk gelmişti. Getirilen teşviklerle yabancıya konut satışının 15 milyar dolarlık seviyeye yükseleceğini ve bunun 60 milyar dolarlık ihracata denk gelen döviz girdisi yaratacağını düşünüyoruz.

Genel satışlar neden düştü ?

Ocak ayında toplam konut satışı geçen senenin aynı ayına göre yüzde 24 oranında bir küçülme ile gerçekleşti. Ocak ayı genelde inşaat sektöründe durgun geçer ama 2018 Ocak ayı Emlak Konut’un düzenlediği kampanyalar nedeniyle oldukça verimli geçmişti.

2018’in ikinci yarısında da Emlak Konut ve sektör geliştiricilerinin düzenlediği cazip kampanyalar nedeniyle müşteriler alım kararlarını erkene çekmişti.

Aynı zamanda KDV ve tapu harcı indirimi de 31 Mart’a kadar uzatıldı. Ocak ayınındaki düşüş bu iki faktörle kısmen açıklanabilir. Yaz başından itibaren düşme grafiği çizen inşaat sektörü güven endeksinde Ocak 2019 döneminde % 2.5 oranında bir artış görmekteyiz.

Faizlerde de bir gevşeme görüyoruz. Bu nedenle Şubat ve Mart döneminde genel konu satış istatistiklerindeki bu daralmanın kapanacağını umuyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.