Turk Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

QR kodlu tapu almak zorunlu mu?

Türkiye'de QR Kodlu Tapu Dönemi resmen başladı. Eski, tapusu olanlar ne yapmalı, yeni tapu zorunlu mu, tapu değiştirme harcı ne kadar olacak?

0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Aralık ayında vatandaşlara tanıtılan QR kodlu tapular yeni tapu işlemlerinde vatandaşlara verilmeye başlandı. Peki elinde eski tapusu olanlar ne yapacak?

Yeni QR kodlu dijital tapu zorunlu mu, eski tapular geçerli mi?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, daha önce yapmış olduğu açıklamasında böyle bir zorunluluk olmadığını belirtmişti. Bakan Kurum, ” Eski tapuları değiştirme mecburiyeti yok, isteyen vatandaşlarımız tapu müdürlüklerine başvurarak ellerindeki tapularını değiştirebilirler bu konuda bir zorlama yok.” dedi.

Yeni QR Kodlu dijital tapu nasıl alınır, tapu değiştirme nasıl yapılır?

Eski tapularını değiştirmek isteyen kişiler taşınmazın bağlı olduğu belediye içerisinde yer alan Tapu Dairelerini kimlik belgeleri ve tapuları ile beraber ziyaret ederek yeni tapularını çıkarabilecek. Yeni tapu almaya giden kişilerin kimlik belgelerinin yanı sıra tapu almak için gereken belgeler arasında yer alan iki adet vesikalık resim ve emlak vergisi borcu yoktur yazısı da istenecek.

Tapu değiştirme harcı ne kadar?

Tapu değiştirmek isteyen kişilerin yeni QR kodlu tapu harcı için 2019 yılında 60 lira ödemesi yeterli olacak. Yani eski tapuyu değiştirme ücreti olarak tapu müdürlükleri 60 lira bedel tahsil ediyorlar.

QR Kodlu tapu ne işe yarar, avantajları var mı?

Yeni tapuların üzerinde artık QR kodu olacağını söyleyen Bakan Kurum “Diğer önemli özellik QR kodlu olması. Tapu senetlerinin üzerinde QR kodu bulunuyor. Bu QR kodunu cep telefonunuza okuttuğunuz zaman bizim Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüzün TAKBİS sistemine giriyorsunuz ve maliki olduğu arsa, konut, alışveriş merkezi neyse bu taşınmazla ilgili bilgileri üzerine tıklayıp görebiliyorsunuz.

Adası, parseli, ilçesi, metrekaresi, tapu alanı neyse burada detaylı bir şekilde görüyoruz. Peki bu gayrimenkule gitmek istiyorsak da burada ‘rota’ kısmına tıkladığımızda navigasyonla gideceğimiz gayrimenkule bizi yönlendirebiliyor. Bu açıdan da baktığımızda hayatımızı kolaylaştıracak, ne aldığımızı, nerede olduğunu öğrenebileceğimiz önemli bir değişiklik olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku