Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Konutta tek taraflı fesih hakkı geliyor!

Fesih hakkı konut mağduriyetini ortadan kaldırabilir mi?, Konut sektöründe tek taraflı fesih hakkı neleri kapsayacak?

0

Konut sektöründe yaşanan olumsuz durumların önüne geçebilmek ve hem alıcı, hem de inşaat firmasını korumak için, tek taraflı fesih hakkı geliyor.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iki tarafı da koruma altına alacak bir takım düzenlemeler yaptı.

Tek Taraflı Fesih Hakkı Geliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem konut alıcısını hem de müteahhidi olası mağduriyetten korumak için tek taraflı fesih hakkı getiriyor. Detayları henüz netleşmeyen düzenlemenin Meclis açılır açılmaz gündeme alınması bekleniyor. Uzmanlar ise uygulama ile konut tarafında binlerce mağduriyetin hızlıca çözüme kavuşabileceğine dikkat çekerken, ortaya çıkan zararın tazminine yönelik nasıl bir yol izleneceğini ise merak ediyor.

Murat Kurum: “Meclis Açılır Açılmaz Gündeme Getirecez!”

Konu ile ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Meclis açılır açılmaz konuyu gündeme getireceğini açıkladı.

Mağduriyetlerin Önünü Kesecek Karar!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın mağduriyetlern önüne geçilmesi için bu adım konusunda açıklama yapan Kentsel Dönüşüm ve Gayrimenkul Uzmanı Hatice Kolçak, şu sözleri dile getirdi;

“Maketten konut veya kentsel dönüşüm projelerinde taahhütlerini yerine getiremeyen veya getirmeyen bu nedenle mağdur olan binlerce konut mağduru bulunuyor. Yasalarımız taahhüdünü yerine getirmeyenler için karşı tarafa fesih hakkı veriyor.

Ancak bu süre zaman alıyor ve yıpratıcı oluyor. Sayın Bakanın yaptığı açıklamada edinimini yerine getirmeyenler için tek taraflı fesih hakkını getireceklerini ifade etti.Fesih hakkının daha hızlı olabilmesi bunun için ayrı bir birim kurulması zaman kaybetmeden fesih yapılabilmesi için yasal birdüzenleme yapılması mağduriyetleri çözebilir. Bu noktada yaşanan mağduriyetlerde ki tazminin de giderileceğini buna uygun yasal bir düzenleme yapılacağını düşünüyorum. Çünkü yapılan açıklama ile ortaya çıkan tazminin giderilmesi noktasında bir beklenti oluştu’ açıklamasında bulundu.

Fesih Hakkı Nedir?

Fesih hakkı demek taraflar arasında oluşan önce oluşan anlaşma ile beraberinde  anlaşmazlık sonucu verilen yükümlerin yerine getirilmemesi sonucu yapılan anlaşmayı sona erdirmek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.