Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Konut üretimi durdu, kiralık ev fiyatları uçuşa geçti

İnşaat sektöründe son 2 yıldır yeni proje yapılmaması sebebiyle giderek azalan konut stoku ev fiyatlarında artışa neden olurken aynı zamanda kira fiyatlarının da beraberinde artmasına neden oluyor.

0

İnşaat sektöründe son 2 yıldır yeni proje yapılmaması sebebiyle giderek azalan konut stoku ev fiyatlarında artışa neden olurken aynı zamanda kira fiyatlarının da beraberinde artmasına neden oluyor.

Yeni konut üretimi yüzde 60 azaldı, kiralık ev fiyatları artış gösterdi

TÜİK verilerine bakıldığında yeni konut imalatında yüzde 60 oranında tarihi bir düşüş yaşanırken, bu düşüş bitmiş konut stoklarının azalmasıyla konutlara zam olarak yansımaya başladığı görülüyor. Kiralık konut piyasası da bu hareketlenmeden nasibini almış durumda. Okulların açılmasıyla üniversitelere yakın bölgelerde kiralık konut fiyatlarında gözle görülür biçimde artış yaşandığı görülüyor.

Bazı şehirlerde konut fiyatları rekor seviyelerde artarken konut fiyatlarının ise önümüzdeki dönemde en az yüzde 15 oranında zamlanacağı iddia ediliyor.

Yeni konut üretimi için güven şart

İnşaat sektörü uzun bir süredir yeni konut üretemiyor.  Önce arz ediliyor sonradan gelen talep patlamasıyla satılıyordu. Son 2 yıla bakıldığında arz var talep yok şeklinde ilerleyen inşaat sektörü ekonomik kriz, siyasi çalkantılar, döviz kurlarında yaşanan ani yükselmeler ve durdurulamayan yüksek faiz oranlarıyla cazibesini yitirmiş oldu.

İnşaat patronları bu krizi yabancıya konut satarak aşmaya çalışaraktan bu zorlu süreçten çıkmaya çalışıyorlar. Eylül 2019 itibarıyla faizlerin biraz düşmesi durgun olan sektörde biraz olsun hareketlenmeye sebep oldu.

Yerli konut alıcısını hedefleyen inşaat sektörü için 12 Eylül tarihi çok önemli. Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz oranları aşağı yönde olduğu takdirde konut kredi faizlerinin de düşeceği ön görülüyor. Güven tazelemek isteyen inşaat sektörü için faizlerin düşmesi gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.