Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Konut satışlarında 38 Bin 931 konut ilk defa satıldı

Konut sektörü beklenen ivmeyi kazanacak mı? Kredi faizlerindeki düşüş satışlara ne kadar yansıyacak? Emlak Haber Ajansı TÜİK verilerini değerlendirdi.

0

Konut sektörü beklenen ivmeyi kazanacak mı? Kredi faizlerindeki düşüş satışlara ne kadar yansıyacak? Emlak Haber Ajansı TÜİK verilerini değerlendirdi.

Bilindiği gibi 2019 yılının ilk çeyreği konut sektörü açısından tam bir kâbus olarak atlatıldı. Öyle ki, seçimlerin ardından hareketlenir umudunu taşıyan sektör bunda da hayal kırıklığı yaşadı. Konut satışları belki de hiç olmadığı kadar dip seviyeleri görürken, satışlar tamamen durma noktasına geldi.

Merkez Bankası tarafından faizlerin düşürülmesi ve ardından kamu bankalarının konut kredi faizlerini 0,99 seviyelerine indirmesi, sektörde gözle görülür şekilde olmasa da hareketlenmesine neden oldu. Öyle ki, mevduatta nakit parası olan vatandaşlar konut alımına geçti. Kredilerin inmesini fırsat bilen bir kısım orta gelir gurubu da konut projelerini incelemeye başladı.

Fırsatçı Müteahhitler ve Özel Bankalar Sektöre Darbe Vuruyor

Kamu bankaları faizleri 0,99 seviyesine çekmesi ile elinde konut stoku bulunan fırsatçı müteahhitler konut fiyatlarında artışa gitmesi dikkat çekti. Özel bankaların kredi faizlerinde yapılandırma isteyen vatandaşları görmezlikten gelmesi de sektöre zarar verecek gibi duruyor. Gerek sosyal medya gerekse bankalarda yapılandırma taleplerini iletmek isteyen vatandaşlarla dolup taşıyor. Vatandaşların isteklerine cevap verilmediği takdirde inşaat sektörünün üzerindeki karabulutlar dolaşmaya devam edecek gibi görülüyor.

TÜİK tarafından konut satış istatistikleri, Temmuz 2019 raporu açıklandı.

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32,4 azalarak 38 Bin 931 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 38,1 oldu.

İlk satışlarda İstanbul 6 Bin 709 konut satışı ve yüzde 17,2 ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul’u 3 Bin 35 konut satışı ile Ankara ve 2 Bin 12 konut satışı ile İzmir izledi.

İkinci el konut satışlarında 63 Bin 305 konut el değiştirdi

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 azalış göstererek 63 Bin 305 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 10 Bin 567 konut satışı ve yüzde 16,7 pay ile ilk sıraya yerleşti.

İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 61,2 oldu. Ankara 6 Bin 456 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 3 Bin 564 konut satışı ile İzmir izledi.

Yabancılara 2019 yılı temmuz ayında 4 Bin 192 konut satışı gerçekleşti

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %46,7 artarak 4 192 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Temmuz 2019’da ilk sırayı 1 903 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 764 konut satışı ile Antalya, 249 konut satışı ile Ankara, 217 konut satışı ile Bursa ve 177 konut satışı ile Yalova izledi.

Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapıldı

Temmuz ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 734 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla, 464 konut ile İran, 219 konut ile Kuveyt, 218 konut ile Suudi Arabistan ve 215 konut ile Rusya Federasyonu izledi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.