Turk Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Konut kredisi almak için neler gerekiyor?

Konut kredisi için başvuru yapmaya hazırlanıyorsunuz, peki bunun için sizden neler istenecek? tüm bu soruları sizler için araştırdık.

0
Konut kredisi başvurusu yapmaya niyetlendiniz sizi ev alma hayalinize yaklaştıracak ilk hamle, bütçeniz için en uygun kredi seçeneğini veren bankayı seçmek ve hemen ardından konut kredisi için gereken belgeleri tamamlamak olacaktır.

Emlak Haber Ajansı

Kişinin kesesine en uygun kredi seçeneğini belirlemek için öncelikle detaylı bir kredi karşılaştırması yapması gerekmekte. Kredi karşılaştırması yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurlardan birisi, kredi için tercih edilen bankanın kolay ödeme seçenekleri sunması.

Banka seçimi yapıldıktan sonra gelecek adım ise bankanın müşterilerinden istediği konut kredisi için gereken evrakları sırasıyla hazırlamak olmalıdır. Konut kredisi için istenen evraklar bankadan bankaya farklılık gösterebiliyor. Ancak temelde belli başlı kalemler birçok banka için geçerlidir.

Banka tarafından istenen belgeler hem gelirinizin hem de almak istediğiniz evin belirli kriterlere uygun olup olmadığını belirleyecektir.

Konut Kredisi İçin İstenen Evraklar:
Nüfus cüzdanı, tapu, kira geliri varsa tapu veya e-devletten alınan “Tapu Bilgileri Sorgulama” ekran görüntüsü, kira kontratı ve ödeme dekontu, faiz veya başka bir geliri varsa geliri gösteren belge

Bu belgelere ek olarak;

  • Maaşlı çalışıyorsanız: Devletten alınan 4A/4C hizmet dökümü ya da SGK ilçe merkezlerinden alınan Sigortalılık Tescil ve Hizmet Kaydı Belgesi, faiz veya başka bir geliri varsa geliri gösteren belge
  • Şahıs firması sahibiyseniz: Vergi levhası, yıl sonu mali verileri, ara dönem mali verileri
  • Tüzel firma sahibi/ortağıysanız: Ortaklık yapısı teyidi için firmaya ait ticaret sicil gazetesi/hazirun cetveli, firmaya ait yılsonu ve güncel mali veriler (bilanço – gelir tablosu veya kurumsal vergi beyannamesi, işletme hesap özeti), firmaya ait vergi levhası

“Ev kredisi için ne lazım” sorusu dâhilinde, belirtilen tüm bu belgeleri tamamladıktan sonra, kredi alıp alamama konusundaki uygunluğunuz ortaya çıkacaktır.

Bu noktada bilmeniz gereken en önemli husus, bankanın evin değerinin tümünü karşılamayacağı ve yüzde yirmi olarak belirlenen tutarın tarafınızdan peşinat olarak ödenmesi gerekliliğidir. Son olarak, kredi peşinat tutarı karşılandıktan sonra belirlenen ödeme planlarını bütçeye uygun hale getirmek için doğru kredi seçeneğini seçmeniz, ödeme sürecinizi kolaylaştıracaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku

TurkishEnglishRussianJapaneseDutchFrenchArabic