Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Adana’da amortisman süresi ortalama 18 yıl

Adana satılık konut fiyatları son 1 ay içinde yüzde 0,14 oranında artış gösterdi

0

Adana’da satılık konut fiyatları metrekare bazında ortalama 1.711 TL Konutların geri dönüş süresi diye tabir edilen, amortisman süresi ise 18 yıl olarak hesaplanıyor. Adana ilinde satılık 100 metrekarelik bir daire 128 bin 500 TL ile 213 bin TL arasında değişkenlik gösteriyor.

Bu fiyatlar il geneli ortalama fiyatlar olarak karşımıza çıkıyor. Konutlar merkeze olan uzaklığı, sosyal olanakları gibi seçenekler artıkça fiyatlara olan etkisi de artıyor.

Son 1 ayda yüzde 0,14 oranında artış kaydedilen ilde, 3 yıllık değer artışına bakıldığında ise bu oran, yüzde 18,7 olarak görünüyor. Adana’da son 5 yıllık değer artış oranlarında yüzde 47’lik bir artış gözlemleniyor.

Adana kiralık konut fiyatlarında son durum

İl genelinde kiralık daire fiyatlarına bakıldığında, 100 metrekarelik bir daire ortalama 775 TL ile 996 TL arasında kiralanabiliyor. Bu oranlar ortalama fiyatlar olup, lokasyon, dairenin sosyal olanakları içinde bulunan, otopark, yüzme havuzu, spor salonları güvenlik gibi seçenekler konutun değerini artıran önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Adana ilinde kiralık konutlar son 1 ay içinde yüzde 2,03’lük bir artış gösterirken, bu oran 3 yıllık dilime bakıldığında, yüzde 21,7 olurken, son 5 yıllık dilimde kira artışı, yüzde 57,1 oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.