Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Kentsel dönüşüm için 5 yıllık acil eylem planı geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşümde 5 yıllık acil eylem planı üzerinde tüm çalışmaların tamamlandığını açıkladı.

0

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşümde 5 yıllık acil eylem planı üzerinde tüm çalışmaların tamamlandığını açıkladı.

6.7 Milyon Bağımsız Birim Dönüştürülecek 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Konya’da yapılan sosyal konutlar için kura çekilişi törenine katıldı.

Törende bazı açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında da bilgi vererek “Önümüzdeki 20 yıl içerisinde 6,7 milyon bağımsız birimi dönüştürmek ve şehirlerimizin çevresini baştan aşağı değiştirmeyi hedefliyoruz. Bakanlığımıza gelecek verilerle kentsel dönüşümde 5 yıllık acil eylem planımızı hazırlayıp kamuoyuyla paylaşacağız. Kentsel dönüşüm terörle mücadele kadar önemlidir. Biz istiyoruz ki hiçbir annemiz ağlamasın, hiçbir evladımız yetim ve öksüz kalmasın. Buradan bir çağrıyı yenilemek istiyorum ve belediyelerimize sesleniyorum. Kentsel dönüşüme dair 81 ilimize genelgemizi gönderdik.

Valiliklerimiz bu noktada, tüm şehir genelinde en riskli alandan başlamak suretiyle tespit çalışmalarını yürütüyor. Genelgede ilan ettiğimiz 3 aylık süre 19 Mayıs’ta doluyor. Bunun için de belediyelerimizden acil ve öncelikli dönüşmesi gereken binaların tespitini bir an evvel yapmalarını ve bakanlığımıza göndermelerini istiyoruz.

Buradan gelecek veriler çok çok önemli. Ülkemiz için, çocuklarımızın geleceği için önemli” diyerek çok yakın bir tarihte 5 yıllık acil eylem planı hakkında açıklama yapacaklarını duyurdu.

Bakanlık Yılda 300 Bin Konutu Dönüştürecek

Türkiye’de deprem riskinin yüksek olduğunu ve bu nedenle çalışmaların büyük bir önem taşıdığını belirten Bakan Kurum “İnşallah, kentsel dönüşüm çalışmaları ile yılda 300 bin konutu dönüştüreceğiz. 5 yılda 1 milyon 500 bin konutu tamamlamış olacağız.

Bu kapsamda bakanlığımıza bağlı İller Bankası kanalıyla 4 milyar liralık bir kredi kaynağını da belediyelerimize vermek suretiyle kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmış olacağız. Burada yüzde 50’ye kadar finans desteği vererek kentsel dönüşüm için önemli bir dönemi de başlatmış oluyoruz” diyerek yılda 300 bin konutu dönüştüreceklerini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.