Turk Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

İşte, karanlık odaları aydınlatmanın 10 yolu!

Eviniz yeterince gün ışığı almıyor olabilir ve bu durum sizi farklı evler aramaya itiyor olabilir. Ancak birkaç basit dekorasyon hilesi ile evinizin daha aydınlık olmasını sağlayabilirsiniz

0

Eviniz yeterince gün ışığı almıyor olabilir ve bu durum sizi farklı evler aramaya itiyor olabilir. Ancak birkaç basit dekorasyon hilesi ile evinizin daha aydınlık olmasını sağlayabilirsiniz. İşte, karanlık odaları aydınlatmanın 10 yolu!

1. Renkli halının gücü

Halı yalnızca dekorasyonu tamamlamak ve evi sıcak tutmak için kullanılmaz. Doğru halı tercihi ile evin enerjisini değiştirebilirsiniz. Renkli bir halı ile evinizi daha aydınlık gösterebilirsiniz.

2. Büyük boy aynalar kullanın

İçeri giren ışığın yansıması için doğru yerleşimleri yaparak odanın aydınlık görünmesini sağlayabilirsiniz. Aynayı güneş ışığının geliş açısına göre asarak eve giren ışık miktarını iki katına çıkarabilir, güzel bir ayna seçimiyle dekorasyonu da hareketlendirebilirsiniz.

3. Kalın perdelerden kurtulun

Pek çok kişinin evinde ışığın girmesine asla izin vermeyecek kadar kalın perdeler var. Zaten az ışık alan bir eviniz varsa bu perdeler tamamen gereksiz hale geliyor. Amacımız evi aydınlatmak olduğu için tül perdeler kullanmanız daha faydalı olacaktır.

4. Metal detaylara yer verin

Işıltılı bir altın veya parlak gümüş metaller ile odadaki kasvetli havayı dağıtabilirsiniz. Metalik ayaklı sandalyeler, duvar dekorasyonunda altın rengi detaylar ve doğru aydınlatmalar işinizi görecektir.

5. Bahçe düzeni

Müstakil bir evde yaşıyor ve peyzaj işini kendiniz üstleniyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Pencerenizin yakınlarına ağaç dikmekten kaçının. Zaman içinde büyüyen bu ağaç odanıza gün ışığının girmesine engel olacaktır. Bahçenin ağaçlandırma işlemini pencerelerden uzak noktada yapabilirsiniz.

6. Parlak değil mat duvarlar

Tuhaf gelse de parlak duvarlar evinizi aydınlık göstermez. Parlak duvarlar ışığı eşit olarak yansıtmak yerine belli bölgelerde daha fazla parlaklığa neden olur. Bu yüzden mat duvarları tercih ederek ışığı her yöne yansıtabilirsiniz.

7. Düzenli temizlik şart

Pencereleriniz temiz gibi görünse de üstündeki toz tabakası içeri giren ışık miktarını ciddi oranda etkiler. Pencerelerinizi düzenli olarak kirden ve tozdan arındırarak eve daha fazla güneş ışığı girmesini sağlayabilirsiniz.

8. Aydınlatmaların yeri

Evdeki aydınlatmaları yerleştirdiğiniz noktalar oldukça önemli. Bir odada mutlaka birden fazla aydınlatmaya yer vermelisiniz. Tepeden tek bir aydınlatma ile güzel bir dekorasyonu mahvedebilirsiniz. Odanın farklı noktalarına yerleştireceğiniz aydınlatmalar ile evdeki ışık miktarını artırabilirsiniz.

9. Duvar dekorasyonu yaparken dikkatli olun

Yeterince ışık almayan bir odada duvara astığınız her şey odanın biraz daha kararmasına neden olabilir. Eğer ışık almayan bir odadaysanız duvarınıza poster gibi şeyler asmayın. Doğru boyutlardaki tek bir tablo sizin için yeterli olacaktır.

10. Kitaplığın yerleşimi

Kitaplık hiçbir zaman pencerenin tam karşısında bulunmamalıdır. Kitaplığınızı pencereye dik bir açıyla yerleştirebilirsiniz. Böylece içeri giren gün ışığını da kesmemiş olursunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku

TurkishEnglishRussianJapaneseDutchFrenchArabic