Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

İstanbul’un merkezi noktalarında kiralık ev bulmak zorlaşıyor

İstanbul’da 5.8 şiddetindeki depremin etkisiyle eski binalardan yeni binalara taşınma hareketliliği yaşanmaya başladı. Araştırmalar sadece İstanbul’da yüzde 20 oranında bir taşınma olduğunu gösteriyor.

0

İstanbul’da 5.8 şiddetindeki depremin etkisiyle eski binalardan yeni binalara taşınma hareketliliği yaşanmaya başladı. Araştırmalar sadece İstanbul’da yüzde 20 oranında bir taşınma olduğunu gösteriyor.

Özellikle kiralık ev arayan vatandaşların ev bulmak için emlak firmalarının kapısını aşındırdığı biliniyor. Emlak firmaları ise gelen talebe yetişemediklerini söylüyorlar.  Emlak Haber Ajansı olarak bu konuyu sektörün önemli kuruluşlarından olan Turyap Mecidiyeköy Çevre Temsilcisi Hasan Cephe’ye sorduk.

Mecidiyeköy’de yaşanan 5.8’lik depremin ardından insanlarda yeni ev arayışı olduğunu gözlemlediniz mi?

Deprem kendini hatırlatınca doğal olarak riskli binalarda yaşayanlar, deprem sonrası yapılan güvenli yerlere taşınmak istiyorlar. Aynı talep yeni ev kiralayacaklar içinde geçerlidir. İlçede kiralık ev bulmak oldukça zorlaştı. Talep çok fazla fakat kiralık ev bulmak giderek güçleşiyor.

Mecidiyeköy’de eski yapılar ile yeni yapıları kira fiyatları bakımından kıyasladığınızda arada ne kadar fark oluşuyor?

Yeni binalarda kiralama bedeli eski binalara göre yüzde 40 -50 daha pahalı olmaktadır. Bu oran bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Şişli ve Mecidiyeköy bölgeleri İstanbul’un en popüler lokasyonları arasında talep fazla olduğundan emlak fiyatları da ona göre şekillenmiş oluyor.

Emlak ilanlarına bakıldığında genelde çok eski evlerin de kiralarının yüksek olduğunu görüyoruz. 30-40 yıllık binalar da bile istenen fiyatlar bazı ilçelerdeki sıfır konut fiyatlarını geçiyor. Bu tamamen bulunduğu konumdan mı kaynaklanıyor?

Ekonomik sebeplerle insanlar oturdukları yerden zorunluluk olmadığı sürece taşınmak istemiyor. Bu durum eski binalarda da kira bedellerinin yüksek olmasına sebep oluyor. Ancak esas sebep bölgemizin İstanbul’un merkezinde oluşu ve fazla tercih edilmesidir. Öğrenciler ve çalıştıkları yerlere yakın olmak isteyenler bölgemizi tercih ediyor. Okullara ve plazalara ev sahipliği yapması sebebiyle de tercih edilen bir lokasyon olarak ön plana çıkıyor.

Bölgenizde ev kiralamak isteyen bir aile için en uygun sakin nezih dediğiniz bölgeler var mı? ‘Şu lokasyon eğlence bölgesi burada rahat edemez ama şu bölgeler aile için daha uygun dediğiniz yerler neresi?

Bizim bölgemizde sakinlik isteyenler için tercih edilen bölgeler Gayrettepe ve Şişli merkezdir. Bu bölgeler hem merkezde olması hem eski ve güvenli bir bölge olması sebebi ile tercih edilmektedir. 7/24 yaşayan bir bölge olarak ön plana çıkıyor. İstediğiniz saatte istediğiniz yere gitmek çok kolay.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.