Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

İstanbul’a 300 bin metrekarelik yeşil alan

İstanbullular için yeni yeşil alanlar geliyor. 300 Metrekarelik yeşil alan ilan edilen bölgeler neresi? Haberin detayında

0

İBB Meclisi tarafından onaylanan karar kapsamında Şişli, Beşiktaş, Esenler, Başakşehir ve Eyüpsultan ilçelerinde bulunan ve mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 300 bin metrekarelik alan meclis kararı ile yeşil alan olarak kabul edildi.

İstanbul’a 300 bin metrekarelik yeşil alan

Büyük tartışmalarla meclisten geçirilen yeşil alan oylaması İstanbullular için yeni nefes alınabilen parklar olarak hayata geçirilecek.

Konu hakkında meclis görüşmelerinin tamamlanmasının ardından açıklama yapan İBB AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ise “Usulü ya da yöntemi meclisten daha üst bir merci yoktur. Bugün AK Parti grubunun teklifi ile İstanbul’a yaklaşık 300 bin metrekare yeni park alanı açılmıştır” dedi.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Yüksel Akyol ise nüfus yoğunluğu bulunan bölgelerde mülkiyeti kamuya ait olan parsellerin park alanına çevrilmesini istediklerini dile getirerek “Park alanına alınması için hangi müdürlükten ne görüşü alacağız.

Peyzaj ve nereye hangi ağaç dikilir diye sorabiliriz. Onu da meclis kararı çıkardıktan sonra Park ve Bahçeler Müdürlüğü inceler, toprak yapısına göre ne dikileceğini söyler. Bu konuda hukuk yolu açık. Biz bu kararı aldık. Planlama Müdürlüğü bu paftalar üzerinde çalışmasını yapacak, bizim ve başkanın onayına getirecek.

Başkan bunu beğenmezse beş gün içerisinde meclise iade hakkı var. Eğer ‘AK Parti grubunun ilan ettiği 295 bin metrekarenin biz park alanı olmasını istemiyoruz. Bunların üç emsal beş emsal olmasını istiyoruz’ derse iade eder. Biz de bunu yeniden değerlendiririz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.