Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

İnşaat sektörü krizden dolayı 493 bin kişiyi işsiz bıraktı

İnşaat sektörü ekonomik krizde en fazla işçi kaybının yaşandığı sektör olarak ön plana çıkıyor.

0

İnşaat sektörü kan kaybetmeye devam ediyor. Geçtiğimiz senelerde Türkiye’nin lokomotifi olarak gösterilen inşaat sektörü son 3 yıldır negatif yönde hareket ediyor. Stoklarda bulunan konutlar satılmaya devam edilirken, Yeni başlayan konut projesi yok denecek kadar az durumda.

İstihdam oranlarına bakıldığında inşaat sektöründe işsizlik giderek artıyor. 2019 yılı ocak ayından itibaren bakıldığında en fazla işsizlik yaşanan sektörlerin başında inşaat geliyor. Sektörde istihdam edilen işçi sayısı 493 bin kişi azaldı.

Türkiye’nin içinde olduğu coğrafya ’da süre gelen olaylar ve ekonomik belirsizlik inşaat sektörünü olumsuz etkilemiş görülüyor. İnşaat alanından Çin’den sonra ikinci konumdaki Türkiye son 3-4 yıldır ciddi sorunlar yaşıyor. Günde 2-3 markalı yeni projenin satışa sunulduğu zamanlar geride kalmış durumda.

İnşaat Sektöründe 2019 Beklenenden Çok Daha Zorlu Geçiyor! 

Konu hakkında özel bir değerlendirme raporu yayımlayan Türkiye Müteahhitler Birliği TMB “2019 Yılı Beklenenden Zor Geçiyor” başlıklı değerlendirme raporunda inşaat sektörüne yönelik analizlerine yer verdi.

Kamuda alınan tasarruf tedbirleri kapsamında inşaat yatırımlarının yıllık bazda 2019 yılının ilk dört ayını kapsayan birinci çeyreğinde yüzde 16 oranında azaldığı, birinci yarısında ise yüzde 10 oranında azaldığına dikkat çekildi.

Ödenek sıkıntısına da dikkat çekilen raporda “Tasarrufun yanı sıra yeni başlanmış birçok projeye, sözleşmesinde öngörülenden az ödenek ayrılması da müteahhitleri zor durumda bırakmıştır” denilerek yaşanan rahatsızlık dile getirildi.

Yaşanan Daralma Çalışanı Vurdu! 

Raporun en can alıcı noktası ise çalışanlara yönelik yapılan değerlendirmeler oldu.

İnşaat sektöründe yaşanan daralma nedeni ile 2019 yılının birinci yarısında ne yazık ki 493 bin kişinin işsiz kaldığı belirtildi.

İnşaat sektöründe yaşanan daralma nedeni ile sektörün istihdam kaybı 493 bin kişiye ulaştı.

Yaşanan istihdam kaybı için ise “Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) sektörde tamamlanmaya yakın projelere finansman desteğiyle durgunluk kaynaklı istihdam kayıplarının azaltılacağının açıklanması bu çerçevede önemlidir” denilerek verilecek teşviklerin önemi bir kere daha vurgulandı.

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.