Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

İnşaat maliyetlerinde rekor artış!

İnşaat maliyet endeks verileri ne söylüyor? İnşaat sektörü artan maliyetler karşında ne yapacak? Konuta zam kapı da mı?

0

İnşaat maliyet endeks verileri ne söylüyor? İnşaat sektörü artan maliyetler karşında ne yapacak? Konuta zam kapı da mı? Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan, Mart 2019 İnşaat maliyet endeksine göre aylık yüzde 1,47 oranında artış söz konusu.

Peki, bu durum ne anlatıyor?

2018 yılında başlayan emlak krizi halen atlatılabilmiş değil. Üstelik konut sektörü uzun zamandır yeni proje açıklayamıyor. Nedeni ise yükselen kredi faizleri ve dövizdeki çalkantılı süreç. Üzerine birde seçimlerdeki belirsizlik de eklenince sektör için bu işin tuzu biberi olmuş oldu. Sektör her ne kadar bazı inisiyatifler alarak yoluna devam etse de ekonomideki kötü gidiş inşaat sektörünü temellerinden sarsmaya devam ediyor. TÜİK tarafından bugün açıklanan inşaat maliyet endeksi son 11 yılın en düşük seviyelerinde olduğunu gösteriyor.

İnşaat maliyeti konut zam olarak yansır mı?

Bu soruya verilecek cevap kesinlikle yansıyacaktır. İster satılsın ister satılmasın konut üreticisi bu işin altından kalkmak için artan maliyetleri karşılayabilmek için zam yapmak zorunda. Büyük inşaat firmaları belki bu süreçte kendi finansman kaynaklarını kullanarak bu zam olayını öteleyebilir, fakat küçük çaplı inşaat firmaları artan maliyetler karşında ya zam yapacak ya da kepenk kapatacak.

Şimdi gelin TÜİK rakamlarına bir göz atalım

Geçen sene yılın aynı ayına göre inşaat maliyetlerinde yüzde 26,95’lik bir artış görülüyor. 2019 yılının bir önceki ayında artış oranı yüzde 1,47 olduğu görülüyor. Bir önceki aya göre malzeme endeksi ise yüzde 2,02, işçilik endeksi yüzde 0,27 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 27,16, işçilik endeksi yüzde 26,48 artmış görünüyor.

Bu demek oluyor ki inşaat sektörü konuta istese de, istemese de zam yapmak durumunda kalacak.Bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 1,27, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26,97 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 1,83, işçilik endeksi yüzde 0,11 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 27,12, işçilik endeksi yüzde 26,66 arttı.

Bina inşaatı maliyet endeksi, yıllık değişim oranı, Mart 2019

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi aylık yüzde 2,11 arttı

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 2,11, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26,88 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 2,64, işçilik endeksi yüzde 0,85 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 27,33, işçilik endeksi yüzde 25,79 arttı.

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi, yıllık değişim oranı, Mart 2019

İnşaat maliyet endeksi ve değişim oranları, Mart 2019

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.