Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

İmar Barışı Ücretlerini Yatırmayı Unutmayın!

Vatandaşlar tarafından büyük ilgi gösterilen 'İmar Barışı' başvuru ücretleri için son haftaya girildi. Sizde ücretinizi yatırmadıysanız acele etmenizde fayda var.

0

Vatandaşlar tarafından büyük ilgi gösterilen ‘İmar Barışı’ başvuru ücretleri için son haftaya girildi. Sizde ücretinizi yatırmadıysanız acele etmenizi öneririz.

Vatandaşlar tarafından büyük ilgi gösterilen ‘İmar Barışı’ başvuru ücretleri için son haftaya girildi. Sizde ücretinizi yatırmadıysanız acele etmenizde fayda var.

Bilindiği üzere rekor bir başvuruyla sonuçlanan İmar Barışı için son ödeme tarihi 30 Haziran 2019 olarak açıklanmıştı. Yapı Kayıt Belgesi almak isteyen vatandaşların başvuru bedellerini yatırmaları için verilen süre doluyor.

Bu aşamadan sonra ücretleri yatırmayan vatandaşların başvuruları dikkate alınmayacak. İmar Affı kapsamında çok büyük bir şans olarak gösterilen, Yapı Kayıt Belgesi vatandaşların gayrimenkullerini tescil ettirerek tapu almalarının önünü açıyor. Böyle bir uygulama ilerleyen yıllarda tekrar edilir mi bilinmez ama, sizde başvuru yapıp ücretinizi ödemediyseniz son şansı değerlendirmenizde fayda var.

Yapı Kayıt Belgesi ödemesi yapılmaz ise ne olur?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konu hakkında yapmış olduğu açıklamada imar barışından yararlanmayan kaçak yapıların ivedilikle yıkılacağını açıkladı. Hatta Bakanlık 2018 yılında yapılan ve imar barışı kapsamı içerisine girmeyen kaçak yapıların yıkımlarına başlamış durumda. Pek çok bölgede ve şehirde kaça yapı yıkım çalışmaları sürüyor.

İmar barışına başvuru yapmayan ya da başvuru yapmasına rağmen son ödeme tarihi içerisinde borcunu ödemeyen kişiler imar barışından yararlanma hakkını kaybedecekler. Yani başvuru yapsalar dahi imar barışı hakkını kaybedecekler. Kaçak yapı kapsamına giren yapılar yıkılacak, para cezaları varsa tahsil edilecek, yıkım kararları yürürlüğe konulacak.

 

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.