Turk Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Gayrimenkul Avukatı ve Tapu Avukatı Ne Yapar?

Gayrimenkul hukuku gayrimenkulleri hukuken koruyan, gayrimenkullerin alım-satım vb. işlemlerinde gerekli düzenlemeleri yapan hukuk dalıdır.

0

Gayrimenkul hukuku gayrimenkulleri hukuken koruyan, gayrimenkullerin alım-satım vb. işlemlerinde gerekli düzenlemeleri yapan hukuk dalıdır. Gayrimenkul hukuku aslında borçlar hukuku, icra hukuku, eşya hukuku gibi pek çok hukuk dalı ile ilişkilidir. Bu anlamda gayrimenkul dava avukatları da gayrimenkul hukukunun ilişkili olduğu hukuk dalları ile ilgili, bunlara dair mevzuata hakimdir.

Gayrimenkul avukatı ev, iş yeri, arsa vb. taşınmazların korunması ve bunlarla ilgili hukuki işlemlerin gerçekleştirilmesinde rol oynayan avukata verilen isimdir. Gayrimenkul hukuku avukatına tapu avukatı, emlak avukatı, inşaat avukatı, imar avukatı gibi isimler de verilebilmektedir.

Ülkemizde gayrimenkul ve inşaat sektörünün bu denli canlı olması gayrimenkul avukatlarına duyulan ihtiyacın artmasına sebep olmuştur. Zira gayrimenkul sektöründeki hareketlilik ekonomiyle ve ticari yaşamla da doğrudan ilişkilidir. Gittikçe önemini artıran gayrimenkul hukukundan doğan uyuşmanlıkların çözümünde ortaya çıkabilecek hukuki ihtilafları öngörüp bunlar doğmadan ortadan kaldırılabilmesi için yapılacak çalışmalarda gayrimenkul avukatları büyük rol oynamaktadır.

Kişiler gayrimenkul hukukundan doğan uyuşmazlıklarının çözümü için internette “Gayrimenkul Avukatı İstanbul, Gayrimenkul Avukatı Çağlayan, Gayrimenkul Avukatı Kağıthane” vb aramalar yapmaktadır. Aramaların çoğunun İstanbul ili içerisinden olması, Kadıköy ve Beylikdüzü üzerine yoğunlaşması anlaşılabilir bir durumdur. Zira gayrimenkul davalarına bakan avukatlar bugün çoğunlukla İstanbul ilinde konumlanmıştır. Bunun sebebi olarak İstanbul’un ülkemizde inşaat ve gayrimenkul sektörünün en aktif şekilde rol aldığı il olması gösterilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku

TurkishEnglishRussianJapaneseDutchFrenchArabic