Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Gabari hesabı nasıl yapılır?

Nesnelerin sahip olması gereken ya da çeşitli koşullara göre diğer nesneler ile uyumunu sağlamak için boyut bakımından düzenlenmesi için bir örnek teşkil edene gabari hem inşaat hem de ulaşımda kullanılan bir terimdir.

0

Gabari ile bir aracın ya da yapının çeşitli kriterlere uyumu belirlenirken aynı zamanda yapısal bir düzenin sağlanması da amaçlanır.

Gabari ölçüleri

Bir arsa üzerine yapılacak olan yapının yüksekliği, belediyeler tarafından öngörülmüş gabari değeri ile yapılır. Bu anlamda gabari bir yapının kaldırım hizasından çatıya kadar olan maksimum yüksekliğini verir.

Gabari sınırlaması

Yapının maksimum yüksekliğini veren gabari değeri, belediyeler tarafından öngörülür. Gabari değeri arsa yüzölçümü, boyu ve emsallerine göre verilir.

Gabari hesabı

Örneğin; idare tarafından gabarinin 7.50 olarak öngörülmesi halinde bu yapı, kaldırımdan çatıya 7.50 metre azami yükseklikte olabilir. Çatıdan 0.5 metre çıkarılıp, elde edilen yükseklik 3.3 metreye bölündüğünde kaç kat yapılabileceği hesaplanabilir. 7.50 gabari için yapılabilecek maksimum kat sayısı ikidir.

Gabari ve emsal değeri (KAKS) ile kat başına düşen toplam metrekare hesabı da yapılabilir. Gabarisi 7.5 olan; 1,5 emsal değerine sahip 300 metrekarelik bir arsa için kat metrekare hesabı şu şekilde yapılır:

  • Emsal değeri x arsa: 300 x 1.5 = 450 metrekare toplam inşaat alanı
  • 7.5 gabari – 0.5 çatı payı / 3.3 = 2 kat
  • 450 toplam inşaat alanı / 2 kat = Kat başına, toplam 225 metrekare inşaat yapılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku