Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Ev sahibi hangi gerekçelerle tahliye davası açabilir?

Ev sahipleri kiracınızla sorun mu yaşıyorsunuz? Evinizi nasıl tahliye ettireceğinizi bilmiyor musunuz? Emlak Haber Ajansı sizler için işin uzmanı hukukçulara danıştı.

0

Ev sahipleri kiracınızla sorun mu yaşıyorsunuz? Evinizi nasıl tahliye ettireceğinizi bilmiyor musunuz? Emlak Haber Ajansı sizler için işin uzmanı hukukçulara danıştı. İşte sorunlu kiracıları evden tahliye etmenin yolları.

Ev sahibi ihtiyacı olduğundan dolayı tahliye davası açabilir. Tadilat yapacağından dolayı tahliye davası açabilir, kiracısı temerrütte düşmesinden dolayı tahliye davası açabilir.

Uygulamada en çok meydana gelen olay bu konu olarak kayıtlara geçiyor. Kiracı kira paralarını ödemekte güçlüğe düşmüş veya kasten ödememekte. Bu durumda ev sahibi 2 tür davranabilir. Bunlardan daha avantajlı olanı hukuki olarak icra takibi yapmaktır.

Bir ayda da olsa iki ay da olsa hemen icra takibi yaptınız da bu aynı zamanda kanunun başka bir tahliye sebebi olan bir kira dönemindeki iki haklı ihtar da birincisi anlamına gelir.

İcra takibinde kiracıya 30 gün süre tanınır. 30 gün süre sonunda kiracı kira parasını yatırırsa borcundan kurtulur tahliye sebebi ortadan kalkar.

  1. gün yatırdığında tahliye sebebi devam ediyor demektir. Bir kira döneminde 2 defa veya daha fazla icra takibine sebep olan kiracı bu kez ayrıca mal sahibi bunun iki haklı ihtar dan dolayı da tahliye edebilir. Biraz önce söylediğimiz gibi bir kira dönemi içerisinde iki haklı ihtar dan tahliye davası açılabileceği gibi ihtiyaçtan dolayı tahliye davası açabilir.

Bir de bulunduğu konut veya işyeri ülkemizde yeni uygulamaya giren ‘Kentsel Dönüşüm Yasası’ ile ilgili olarak bir yıkım kararı alınmış olabilir bu sebeple de tahliye mümkündür.

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.