Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Emlak Vergisi’nde Son Gün 31 Mayıs Cuma

Emlak vergisi 1.taksitler için son ödeme tarihi 31 Mayıs Cuma günü sona eriyor.

0

Emlak Vergisi 1. taksit ödeme tarihi 2019 yılı için 1 Mart 2019 Cuma günü başlanmıştı. Emlak Vergisi 1. taksit son ödeme günü, 31 Mayıs Cuma günü sona eriyor. Bu tarihten sonra yapılacak işlemlerde gecikme zammı uygulanıyor. 5 Eylül 2018 tarihinde yapılan yasa değişikliği ile  emlak vergisi gecikme cezası yüzde 1,40 seviyesinden yüzde 2 seviyesine çekilmişti.

Emlak Vergisi 2. taksit ödeme tarihi ise 2019 yılı için 1 Kasım Cuma günü başlayacak. Emlak Vergisi 2. taksit son ödeme tarihi ise 29 Kasım 2019 Cuma günü olarak uygulanacak.

Kimler emlak vergisi ödemez?

Yasaya göre; işsizler, emekli maaşıyla geçinenler (dul ve yetimleri dahil), ev hanımları, geliri olmayanlar, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri emlak vergisi ödemez.

Evin metrekaresi brüt 200 metrekareyi aşmaması ve sadece bir konutu bulunan vatandaşlar da emlak vergisi ödemezler. Bunun için ilgili belediyelere başvurup, vergi muafiyeti formu doldurması gerekiyor.

Geriye dönük 5 yılı alabilirsiniz

Bilmeden emlak vergisi ödeyen emekliler, ev hanımları, işsizler, engelliler, gaziler, şehit dul ve yetimleri; yersiz ödemenin iadesi için belediyelere itiraz ederek, geriye dönük 5 yıllık emlak vergisini isteyebilir. Bunun için belediyenin emlak birimine, ‘Vergi usul kanunu Madde 120/2’yi dayanak göstererek ‘düzeltme dilekçesi’ verilmeli.

Yazlık ev sahibi olmanız, gelir vergisi ödemesini zorunlu kılar. Ancak, yaz-kış bu evde yaşadığınızı kanıtlamanız halinde, emlak vergisinden muaf olursunuz. Bunu nasıl yapacaksınız? SGK’dan aldığınız belgelerle vergi mükellefi olmadığınızı ispatladığınız takdirde, emlak vergisinden muaf olursunuz.

 

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.