Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Azmi Sarıbay: Konut satışlarını artıracak bir adım

Kamu Bankaları kredi musluklarını sonuna kadar açtı. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için tarihi bir adım atıldı.

0

Milyonlarca kişinin hayali olan ev sahibi olma fırsatı gerçeğe dönüşüyor. Kamu Bankaları tarafından tarihi bir kampanya başlatılarak vatandaşa ev sahibi olma fırsatı sunuluyor. Üç büyük şehir İstanbul, İzmir ve Ankara’da 750 Bin TL’ye kadar kredi imkanı sunulurken,  diğer şehirler için bu limit 500 bin TL olarak belirlendi.

Ödemeler 1 yıl sonra başlayacak

Yüzde 10 peşinat ve 15 yıl vade uygulanacak olan kampanyaya talebin yüksek olması bekleniyor. Uzun zamandır durgun olan konut sektörüne can suyu olacak olan bu kampanyaev sahibi olmak isteyenler içinde tarihi bir fırsat olacak. Salgın sürecinden normalleşmeye doğru adımların atılmaya başladığı bu günlerde ekonomi için de büyük katkı sağlayacak.Kredi kullanacak vatandaşların 1 yıl sonra ödemelere başlayacak olması oldukça cazip görülüyor. Kredi faizleri birinci el konutta yüzde 0,64  olurken ikinci el konutlarda ise bu oran 0,74 olarak belirlenmiş durumda.

Konut alacaklar acele etmeli

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Turyap Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay, şunları söyledi;

“Pandemi süreci tüm sektörlerde olduğu gibi gayrimenkul sektörünü de oldukça etkiledi. Açıklanan kredi paketi sektör açısından ve vatandaşlar açısından oldukça önemli bir adım. Konuta olan talebi artıracağını söyleyebiliriz. Burada şunu belitmek isterim ki, konut almak isteyen vatandaşlar ev alırken iyi araştırıp bütçelerine uygun evleri tercih etmeli.  Vatandaşlarımız mutlaka uzman bir danışmandan destek almalı. Konut alırken insanlar satış sözleşmeleri vb ödeme seçenekleri konusunda çok fazla bilgili değil.  Yapılan anlaşmaları okusa bile anlamakta güçlük çekebiliyor bu konuda da mağdurtiyetler olduğunu görüyoruz.” dedi.

“Fırsatçılara dikkat!”

Kampanya’nın açıklaması ile birlikte fırsatçılara da dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Sarıbay, konuşmasını şöyle sürdürdü, ” Genellikle bu tip kampanyalar açıklandığında bazı fırsatçılar ortaya çıkıp fiyatları yukarılara çekerek ederinden fazla fiyata konut satabiliyor. Vatandaşların bu konuda da dikkatli olması lazım. ” diyerek sözlerini tamamladı.

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.