Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Aylık Ödemeler Yapmayan Kiracı Evden Çıkarılır Mı?

Kiracınız kirayı ödemiyorsa bu haberi dikkatlice okuyun. Kira sözleşmesine rağmen kira yatırmayan sorunlu kiracı için yapılacak işlemler.

0 839

Kiracınız kirayı ödemiyorsa bu haberi dikkatlice okuyun. Kira sözleşmesine rağmen kira yatırmayan sorunlu kiracı için yapılacak işlemler.

Eğer sözleşmeye aylık olarak kaydedilen bir ödeme bulunuyorsa ve bu ödemelerin aksatılma durumu söz konusuysa, bir yıl içerisinde iki kez aynı durum olduğu taktirde artık kiracıyı çıkarmanız mümkün olacaktır. Eğer herhangi bir şekilde ödeme yapılmamaya devam ediliyor ve siz tahliye talebinde değil de sadece icra talebinde bulunuyorsanız, en iyi gayrimenkul avukatları İstanbul bürosunda bu süreçte sizi uyaracaktır. Tahliye isteyip istemediğinizi soracak ve sonrasında istemezseniz de sadece icra davası açtığına dair bilgi verecektir. İcra davasında doğrudan ücretin ödenmesine ve kiracının incelenmesine yönelik bir başvuru söz konusudur. Bundan dolayı tahliye için iki kez tahliye başvurusunda bulunmanız yeterli olacaktır.

İcra Takibi ve Tahliye İşlemi Nasıl Olur?

İcra takibinde önemli olan hak ve menfaat kaybıyla ilgili durumdur. Eğer herhangi bir şekilde ödeme yapılmamışsa ve ev sahibi mağdur edilmişse, bu işlemle birlikte ödemelerin yapılması istenir. İcrayla ilgili girişimlerde bulunulmasının ardından, ev sahibine evin kaç aylık ödemesi yapılmadıysa, bu miktarın elden veya banka aracılığıyla, kanuna uygun bir şekilde ödenmesi istenir. En iyi gayrimenkul avukatı kim? Ödemelerin yapılması için Mehmet Ali Helvacı’ dan yardım alabilir ve eğer tahliye edilmesini istediğiniz kiracınız bulunuyorsa, icraya ek olarak tahliyeyle ilgili bir talepte de bulunmanız mümkün olacaktır.

Kiracının Çıkmasını Nasıl Talep Edebilirim?

Borcun ödenmediği durumlarda özellikle kiracının çıkarılması ve evde durmaması için özel olarak başvuruda bulunulması mümkün oluyor. Eğer kiracı çıkarılacaksa bunun için size iki kez aylık ödemesini geciktirmiş veya yapmamış olması gerekiyor. Bu süreçte de başvurunuzu avukatınız aracılığıyla mahkemeye yaptığınız taktirde, herhangi bir şekilde mağdur olmamanız için arazi davalarına bakan avukatlar ve gayrimenkul avukatları aracılığıyla kiracının çıkmasını talep edebilirsiniz. Ardından tahliye işlemi ortalama 1 ayda, toplam dava süresi ise tahliyeyle birlikte 5 ila 7 ay arasında sürecektir.

Kiracının Borca İtiraz Süresi

Kiracının borca itiraz etmek için sadece 7 günlük bir süreci bulunuyor. Özellikle bu süre sadece icra takibinin başlatılmasının ardından ortaya çıktığı için, bilgilendirilme işleminin ardından 7 günü bulunan kirası, itiraz etmediği taktirde evden çıkarılma süreciyle karşılaşabilir. Borca itiraz edilmemesi halinde, avukat aracılığıyla mahkemeye başvuran ev sahibi, bir sonraki ödeme başvurusu halinde doğrudan kiracıyı 1 aydan daha uzun süre beklemeksizin evden çıkarma hakkına sahip oluyor.

Özellikle kiracılara tanınan imkanlar nedeniyle son dönemde sadece bir kez değil, iki ve üzerinde icra takibi, evden çıkarma için gerekli başvuruda bulunulduğu taktirde kiracının çıkarılması yönünde bir karara varılabiliyor. Tapu avukatları İstanbul genelindeki hizmetleriyle birlikte hem ev sahiplerinin hem de kiracıların bu süreçte mağduriyetini ortadan kaldırabilmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Yıl içerisinde karşılaşılan ödeme problemleri nedeniyle kiracının iki kez ödeme yapmaması halinde evden çıkarılması, ev sahibinin bir hakkı olarak tanımlanıyor. Bunun için ev sahibi iki kez başvuruda bulunması halinde 1 aylık zaman diliminde kiracının çıkarılması yönünde bir karar verilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.