Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Ziraat Bankası Konut Kredi Faizlerini Artırdı

Konut kredi faiz oranlarındaki yükseliş artarak devam ediyor. Devlete ait bankalar da faiz yükselten bankalar kervanına katıldı.

0

Konut kredileri faiz oranları aralıksız yükselmeye devam ediyor. Her hafta yeni oranlarını açıklayan bankalar konut kredisi faiz oranlarını yükseltti. En düşük konut kredisi veren bankaların başında gelen Ziraat Bankası, faiz oranlarında güncelleme yaptığını duyurdu.

Ziraat Bankası geçtiğimiz haftalarda 1,45 seviyelerinde olan faiz oranlarında değişikliğe giderek, 1,55 seviyesine yükselttiğini açıkladı. Konut alacaklar için kötü olsa da diğer bankaların faiz oranları ile kıyaslandığında, yine de en düşük konut kredisini veren banka olarak ön plana çıkıyor. Tabi bu yükseliş yeni ev hayali kuranlar için ek maliyet anlamına geliyor.

Banka yeniden kademeli faiz uygulamaya başlarken 120 ay vadeli 100 bin liraya kadar olan konut kredisi faizleri yüzde 1.55 seviyesine, 200 bin liraya kadar olan kredi paketlerinde 1.65 seviyesine, 500 bin lirayı aşan kredi taleplerinde ise 1.69 seviyesine çıktı.

120 ay vadeli 200 bin lira konut kredisi çekecek olan kişilerin aylık ödemeleri yapılan faiz artışının ardından 3 bin 902 liraya çıktı. Yani 200 bin lira konut kredisi çeken bir kişi bankaya 468 bin 240 lira ödemesi gerekecek.

Konut kredi faizleri yükselmeye devam ettiği takdirde, zor durumda olan inşaat firmaları için tehlike çanları çalmaya devam edecek. Satışların neredeyse durma noktasına geldiği bilinen bir gerçek. Devlet acilen yükselen faizlere dur demediği takdirde, sektörü çok zor günler bekliyor olacak.

Emlak Haber Ajansı

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.