Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Yeşilköy Bölge Raporu

Konut kredi faizlerinin düşmesi ile konut sektöründe ufak da olsa hareketlenmeler başladı. Uzun süren durgunluğun ardından gayrimenkul sektörü eski günlerine mi dönüyor?

0 3.491

Konut kredi faizlerinin düşmesi ile konut sektöründe ufak da olsa hareketlenmeler başladı. Uzun süren durgunluğun ardından gayrimenkul sektörü eski günlerine mi dönüyor? İstanbul Yeşilköy’de emlak fiyatlarında son durum ne? Tüm bu sorular ve daha fazlasını Emlak Haber Ajansı olarak konunun uzmanı Turyap Yeşilköy Bölge Temsilcisi Aytekin Gürtuğ Kargı’ya sorduk.

Yeşilköy bölgesi bilindiği gibi İstanbul’un en nezih semtleri arasında yer alıyor. Şu an bölgenize rağbet nasıl?

Bölgemde 8 yıldır aktif, kurumsal bir firmanın temsilcisi olarak hizmet vermekteyim. Bu soruya Yeşilköy ‘ü anlatarak başlamak isterim. Yeşilköy güneyi Marmara Denizi, Kuzeyi Atatürk Havalimanı, doğusu Yeşilyurt Mahallesi, batısı Şenlikköy (Florya) semti ile çevrili küçük bir sahil kasabası görünümündedir. Müşteri tipi orta üst ve üst gelir grubuna sahip kişilerdir. Yeşilköy döviz yükselişinden kaynaklanan ekonomik durgunluk sebebiyle daire fiyatları neredeyse döviz bazında 3 yıl önceki fiyatlara göre yüzde 50 civarında daha ucuz, Türkiye genelinde konut satışlarında düşüş olmasına rağmen Yeşilköy de ucuz dönemi değerlendiren, krizi fırsata çeviren müşterilerimiz azımsanmayacak ölçüdedir.

Yeşilköy’de yeni yapılan konutların en düşük ve en yüksek fiyat aralığı nedir? Bu konutlar kaç TL’den kiracı buluyor. Ortalama fiyatlar verebilir misiniz?

Yeni yapılan binalarda satılık ortalama metrekare fiyatları 17.000 TL, kiralık fiyatları metrekare fiyatları 40-45 TL civarında,

Yeşilköy’de eski konutların en düşük ve en yüksek fiyat aralığı nedir? Bu konutlar kaç TL’den kiracı buluyor. Ortalama fiyatlar verebilir misiniz?

Depremden önce yapılan yaşlı binalarda ise durum değişiyor satılık metrekare fiyatı 9.000 -10.000 TL arası, kiralık tadilatlı, bakımlı olanlar metrekare fiyatı 25 TL civarında.

Havalimanı taşınmadan öncesi ile taşındıktan sonrasını kıyaslarsanız ne gibi bir değişiklik oldu?  Kiralar ve satılık fiyatlarında düşüş yaşandı mı?

Havalimanının taşınmasının bölgede satılık veya kiralık ev fiyatlarına bir etkisi olmadı. Yeşilköy, Yeşilköy havalimanı olsa da olmasa da sürekli rağbet gören Avrupa yakasının en nezih semtlerinden biriydi. Hatta Yeşilköy’de ikamet eden kabin görevlileri ve pilot müşterilerimiz semtimizi çok sevdikleri için halen birçok havalimanı çalışanı taşınmadı. Olumlu olarak havalimanı taşındıktan sonra özellikle akşamları kilitlenen sahil yolu trafiğimiz rahatladı diyebilirim.

Yabancıların Yeşilköy’e ilgisi ne durumda? Yabancıya konut satışından sonra hangi ülkelerden bu bölgeye talep arttı?  Ne tip konutları tercih ediyorlar?

Yeşilköy’e yabancı ilgisi çok fazla değil, yabancılar daha çok Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir, Büyükçekmece gibi büyük projelerin olduğu ilçelerden konut alıyorlar, Yeşilköy geneli 5 katlı 10 daireli apartmanlardan oluşan butik yaşamı tercih eden müşterilere hitap ediyor. Çok sayıda olmasa da Irak ve İran vatandaşlarına satışlar yaptık. Tabiki eskiye oranla Yeşilköy’de de bir yabacıya konut satışında bir artış var.

Konut kredi faizlerinde yaşanan indirim bölgedeki konut projelerine satış olarak yansıyor mu?

Devlet bankaları konut kredi faizlerini 500.000 TL’ye kadar aylık faiz yüzde 0,99 oranla veriyor. Vadeyi de geçtiğimiz ay 180 aya çıkardı. Bu hamle orta gelir düzeyine sahip kişileri konut sahibi yapmak için güzel bir adımdır. Konut kredi faizlerden daha önemli konu ise konut satışlarını, piyasayı canlandırmak için asıl atılması gereken adım güven ortamının tesis edilmesi, yapısal reformların bir an önce hayata geçirilmesi ile olacaktır.

Yeşilköy’ün en değerli mahalleleri hangileri?  En fazla prim yapan bölgeler neresi? En fazla değer kaybeden bölgeleri neresi?

Yeşilköy dediğimiz zaman aslında Yeşilköy ve Yeşilyurt mahallelerini birlikte ele almamız gerekir. Her ne kadar sınırları var ise de yaşam ve bina yapıları birbirinden farksızdır.

En değerli bölge Yeşilyurt Mahallesi ve Yeşilköy merkezden Polat Hotel’e kadar olan bölgedir. Bu bölgede en değerli olanlar deniz manzaralı en ön hatta yer alan konutlardır. Genel imar 5 kat, 14,50 metre yükseklik, taban alanı oturumu yüzde 25, ayrık nizam binalardır. Deniz hattının önündeki binalarda ise yükseklik 11 metre, 4 kattır.

Yeşilköy merkez yani Çekmece Caddesi ve İstasyon Caddesi arasında kalan bölüm ise araç yoğunluğu ve bitişik nizam binaların, ayrık nizam binalardan daha az tercih edilmesi sebebiyle fiyatları daha ucuzdur. Yeşilköy’ün konut fiyatı olarak en ucuz bölgesi Yeşilköy merkez ve Saadetli Sokak’ın bitişik nizam binalarının bulunduğu bölgedir.

Yeşilköy merkez ile Atatürk Havalimanı arasında kalan halk arasında Çiroz denen bölgede yine ayrık (bahçeli) nizam binaların bulunduğu bölge olup Yeşilköy – Yeşilyurt arasındaki ayrık nizam binalardan konumuna göre yüzde 10 yüzde 20 daha ucuzdur.

Yeşilköy hakkında ne kadar detaylı fiyat bölge vermeye çalışsak da alıcıların mutlak bölgede uzman bir emlakçıya danışmasında yarar vardır. Bazı bölgelerde sokağa veya binaya göre bile fiyatlarda bölgesine göre yüksek farklar ortaya çıkmaktadır.

ilhan ÇAMKARA / Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.