Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Yatırım amaçlı ev almayı düşünenlere önemli tavsiyeler

Konut kredisi ile yatırım amaçlı konut almak isteyenler için konut kredisi seçim sürecinde dikkat etmeleri gereken noktaları araştırdık.

0

Konut almaya karar vermek de konut seçme de zorlu ve uzun bir süreç. Bu sürede dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Konut kredisi ile yatırım amaçlı konut almak isteyenler için konut kredisi seçim sürecinde dikkat etmeleri gereken noktaları araştırdık.

Seçtiğiniz evin lokasyonu önemli

İster oturmak için olsun ister yatırım yapmak için evin konumu oldukça önemli. Yatırım amacıyla alınan bir konuttan aynı zamanda kira beklentisi de vardır. Siz nasıl konut seçerken konutun yollara, toplu taşıma araçlarına ve şehir merkezine olan yakınlığına bakıyorsanız, sizin konutunuzu kiralayacak olan kişi de buna bakacaktır.

Bu nedenle ucuz da olsa, kiraya verme durumunu düşünerek, daha merkezi bir yerden ev bakmakta fayda vardır. Bu noktada özellikle büyük şehirlerin yeni yeni yapılanmaya başlayan ya da dönüşen semtleri de uygun olacaktır.

Özellikle kentsel dönüşüme giren mahallerde uygun fiyatlara sıfır evler bulabilirsiniz. Şehrin bir kısmı bir süre sonra fiyat uygunluğundan ve yeni yapılanmadan dolayı buraya kayacağından ulaşım olanakları da arttırılacaktır.

Projeden ya da Temelden Ev Alacaksanız Dikkat!

Çoğu zaman evi projeden ya da temelden almak daha uyguna gelebiliyor ama unutmayın ki bu şekilde size henüz ortada olmayan bir malı satmış oluyorlar. Bu nedenle seçtiğiniz yapı firmasının güvenilir olmasına özen göstermeniz gerekli. Bunun için firmanın daha önce yaptığı işleri inceleyebilir, referans olabilecek kişilerle görüşebilirsiniz.

Konut Kredisi Araştırırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yatırım amacıyla alacağınız evi konut kredisi ile alacaksanız bir süre konut kredisi faizlerini takip etmenizi tavsiye ederiz. Konut kredisi faiz oranları piyasaların durumuna göre düşebilir ya da yükselebilir. Eğer aceleniz yoksa bir süre faiz oranlarını takip ederek düştüğü dönemde kredi başvurusu yapmanızda fayda var. Kredi faiz oranlarındaki bir puanlık düşüş bile toplam geri ödemenizi etkileyecektir.

Konut kredisi seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da tabii ki aylık taksit tutarı. Yatırım amacıyla ev almak demek gelirinizin bir kısmını bu yatırım için ayıracak olmanız anlamına gelir. Aylık tüm ödeme ve harcamalarınızı belirledikten sonra geriye kalan tutar aylık taksidinize denk gelecek şekilde bir kredi ürünü bulmanızda fayda var.

Bu noktada aldığınız evi kiraya verip gelen kira ile ev borcunu ödemeyi düşünüyor olabilirsiniz ancak unutmayın ki hemen kiracı bulamayabilirsiniz. Kredi borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz halinde hakkınızda yasal takip başlatılır ve bu yasal takip neticesinde borca istinaden ipotek altında olan konuta haciz gelebilir. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak aylık toplam geliriniz hem kredi taksidini hem de aylık giderlerinizi karşılayacak şekilde bir kredi ürünü bulmalısınız.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.