Turk Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Yabancılar için taşınmazı elde tutma aşaması

Yabncılar gayrimenkul aldıktan sonra neler yapmalı? Hangi hakları kazanmış olacaklar? Emlak Haber Ajansı olarak bu sorulara cevap aradık.

0

Yabncılar gayrimenkul aldıktan sonra neler yapmalı? Hangi hakları kazanmış olacaklar? Emlak Haber Ajansı olarak bu sorulara cevap aradık.

Mülk edindikten sonra oturma izni almak mümkün müdür?

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” uyarınca, Türkiye’de mülk edinmiş yabancılar, kısa dönemli oturma iznine başvurma hakkı elde ederler. Kısa dönemli oturma izinleri her bir başvuru için en fazla iki yıllık bir süreyi kapsayacak şekilde verilir. Başvuru sahibinin formları doldururken bir konut adresi beyan etmesi gerekmektedir.

Mülk edindikten sonra vatandaşlık almak mümkün müdür?

Yukarıda açıklandığı üzere, Türkiye’de mülk edinmiş yabancı uyruklu bireyler, iki yıla kadar kısa dönemli oturma iznine başvurma hakkı kazanır.

Türk Vatandaşlık Kanunu ve Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik gereğince, yabancı uyruklu bireyler başvuru tarihinden önce beş yıl boyunca devamlı olarak Türkiye’de ikamet etmiş olmak kaydıyla vatandaşlık alabilir.

Ancak, Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’te son zamanlarda değişiklik yapılmış olup bu yeni değişiklik ile yabancı uyruklu bir kişinin en az 250.000 ABD Doları değerinde bir mülk alarak Türk vatandaşlığı edinmesi mümkün hale gelmiştir.

Ayrıca, söz konusu taşınmaz için kat mülkiyeti veya kat mülkiyeti irtifakı kurulması, başvuru sahibinin önceden en az 250.000 ABD Doları veya eşdeğeri Türk Lirası veya yabancı para tutarı ödenmiş olması ve anlaşmanın, üç yıllığına devredilmemesi veya tescilini sildirmemek taahhüdüyle birlikte, tapu siciline şerh edilmesi şartıyla bir taşınmaz için noter aracılığıyla satış taahhüdü anlaşması akdedilerek Türk vatandaşlığı elde etmek de mümkün hale gelmiştir.

Dolayısıyla, mülkün değeri 250.000 ABD Doları veya daha fazlası ise, bu taşınmazın yabancı uyruklu sahibinin, kısa süreli oturma izni aldıktan sonra Türk vatandaşlığı alması için 5 yıl beklemesi gerekmeyecektir.

Bu mülkün sahipliği minimum 3 yıl boyunca elde tutulmalıdır. Yönetmelik uyarınca, tapu sicili kayıtlarına, söz konusu mülkün 3 yıl boyunca satışa tabi olmayacağını belirten bir şerh düşülmelidir. Bu nedenle, mülkün yabancı uyruklu sahibi, mülkü satın aldıktan sonra vatandaşlık edinirse mülkün 3 yıl içinde satılması mümkün olmayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku