Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Vatandaş mevduattaki parasını konuta çevirmeye başladı

“Faizler düştü telefonlarımız susmuyor”

0 213

Faizlerin düşmesi ile birlikte konut sektöründe ciddi anlamda hareketlenme başladı. Coldwell Banker ACCE Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dilber, vatandaşlardan yoğun telefon aldıklarını belirterek “Şu an konut alım zamanı. 1 yıl sonra bu fiyatları görmek pek mümkün değil. Vatandaş mevduattaki parayı konuta çevirmeye başladı” dedi.

Faizlerde yaşanan düşüş, konut satışlarına anında yansıdı. Son yıllarda eski havasını bulamayan gayrimenkul sektörü, faizlerin düşmesi ile birlikte nefes aldı. Coldwell Banker ACCE Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dilber, Merkez Bankası’nın faizleri düşürmesi ve bunun bankaların kullandırdığı konut kredilerine yansıması sonrası ciddi anlamda telefon trafiği yaşadıklarını belirtti. Dilber şunları söyledi: “Faizlerin düşmesi satışlara olumlu yansıyor. Yalnızca maliyet açısından değil, motivasyona da etkisi oluyor. Anında telefonlarımızı çalmaya başladı. Merkez Bankası’nın aldığı 450 baz puanlık indirim gayet yerinde bir hamleydi. Ancak yılsonuna kadar faizlerin düşüşünde biraz daha beklenti var. Bunu da yakında göreceğizdir. Satışlarımıza da bu ciddi anlamda yansıyacaktır. Mevduat faizinde duran vatandaş artık gayrimenkul yatırımına dönüyor. Banka faizinde duran para değer kaybı yaşarken, gayrimenkul her zaman değerleniyor.”

KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEK GEREKİYOR

Gayrimenkul sektöründe alım zamanı olduğunu ifade eden Ali Dilber “Gayrimenkulde tam alım zamanı diyebiliriz. Faizlerin aşağı çekildiği, gayrimenkul fiyatlarının uygun olduğu bir dönemden geçiyoruz. Kriz durumları her daim fırsat yaratır. Şu dönem bunu fırsata çevirme vakti. Bugün, özellikle markalı projelere yatırım yapanlar, 1 yıl sonra ciddi anlamda kazanç sağlayacaklar. İstanbul’da konut stoku var evet ancak talep de var. Piyasa doyma noktasına geldi demek doğru olmaz. Halen ihtiyaç var. Doğru lokasyon çok önemli” açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE’YE İLGİ HER ZAMAN VAR

Yabancı yatırımcıların konut sektörüne olan ilgisinden bahseden Dilber “İstanbul metropol bir şehir, dünyanın gözü bu şehirde. Yabancılar İstanbul’u çok seviyorlar. 250 bin dolara vatandaşlık verilmesi konusu sektöre ciddi bir ivme kazandırdı. Pakistan’dan dahi telefonlar alıyoruz. Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yaparak, vatandaş da olmak isteyenler var. Kısaca dünyanın birçok bölgesinden Türk gayrimenkul sektörüne ilgi var” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.