Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Türkiye’de Yatırım Yoluyla Nasıl Türk Vatandaşlığı Alınır?

Yabancı ülke vatandaşları Türkiye'de vatandaş olabilir mi? Aranan şartlar nelerdir? Tüm soruların cevaplarını Emlak Haber Ajansı olarak araştırdık

0

Türkiye’de Yatırım Yoluyla Nasıl Türk Vatandaşlığı Alınır? Yabancı uyruklu kişilerin Türk vatandaşlığı alması için gereken sabit sermaye yatırımları alt sınırı 500.000 ABD Doları’dır.

Türkiye’de minimum 250.000 ABD Doları değerinde gayrimenkulü olan yabancı uyruklu kişiler, Türk vatandaşlığından yararlanabilir. Türk vatandaşlığı almak için Türk bankalarında gerekli kılınan depozito miktarı minimum 500.000 ABD Doları’dır. Minimum 50 çalışan için iş imkânı sağlayan yabancı uyruklu kişiler de Türk vatandaşlığı alabilecektir.

Yabancı uyruklu yatırımcıların Türk vatandaşlığı edinme kriterlerini karşılamaları için en az 3 yıl boyunca mülkleri ellerinde tutmaları veya asgari seviyede finansal yatırımlarına devam etmeleri gerekir.

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından “gayrimenkul yatırım fonu payını” veya “risk sermayesi yatırım payını” en az 500.000 ABD Doları karşılığında veya bu tutarın eşdeğeri para biriminde veya Türk Lirası cinsinden satın aldığı belirlenen şahıslar da bu fon paylarını üç yıl boyunca ellerinde tutmaları şartıyla Türk vatandaşı olabilirler.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 500.000 ABD Doları tutarında veya bu tutarın Türk Lirası karşılığında Kamu Borçlanma Aracı satın aldığı belirlenen kişiler de bunu üç yıl süreyle ellerinde tutmak şartıyla Türk vatandaşı olabilirler.

Türk Vatandaşlığı için belirlenen kriterleri karşılamak için yabancı yatırımcılar; mülklerini, banka hesaplarını ya da elde ettikleri yatırım araçlarını minimum üç yıl süreyle ellerinde tutmalı veya asgari finansal yatırım limitini korumalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku