Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Trabzon Bölge Raporu

Trabzon satılık ve kiralık konut fiyatlarını sizler için araştırdık.

0 445

Karadeniz’in hiç şüphesiz incisi olarak tabir edilen yeşil doğasıyla nefes kesen Trabzon ilinde Emlak fiyatlarını sizler için araştırdık.

Trabzon satılık konut piyasası son 1 ayda yüzde 1,5 oranında artış gösterirken ortalama konutların metrekare fiyatları 1.910 TL’den başlıyor. Trabzon bilindiği gibi Körfez ülkelerinin yakın kıskacı altına girmiş durumda. Bu durum bölgedeki konut fiyatlarını da doğrudan etkilemiş durumda.

Trabzon’da konutların amortisman süresi ortalama 23 yıl olarak hesaplanıyor. Şehirde 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 143 bin 257 TL ile 238 bin 800 TL arasında değişiyor.

Trabzon’da konut fiyatları tırmanıyor

Trabzon’da satılık konutların son 3 yıllık değer artışına bakıldığında fiyatların yüzde 37,7 oranında arttığı görülüyor.  Yine son 5 yıllık dilime bakıldığı zaman fiyatların yaklaşık yüzde 73,6 oranında arttığı gözlemleniyor.

Trabzon’da kiralık ev fiyatlarına kısaca bakmak gerekirse ortalama 100 metrekarelik bir dairenin en düşük fiyatı 514 TL olarak hesaplanırken, bu fiyatlar 856 TL’ye kadar çıkabiliyor. Tabii bu şehirdeki ortalama fiyatlar.  Konut fiyatlarını etkileyen maddeleri uzun uzun yazmaya gerek yok.

Evin fiyatını belirleyen başlıca özelliklerinden kısaca bahsetmek gerekirse, sosyal donatıları, lokasyonu ve evin yeni mi, eski mi olduğunu belirleyen özelliklerde fiyata etki etmekte.  Bu fiyatlar için şunu söyleyebiliriz yeni yapılmış yapılarda isler kiralık olsun isler satılık, fiyatlar her zaman daha yüksektir. Tabii bu durum az önce belirttiğimiz üzere evin konumu ve özellikleri ile doğru orantılıdır. Merkeze yakın eski bir daire merkezden uzak yeni bir daireden daha pahalı olabilir.

Bu durum hemen hemen bütün illerde geçerli bir kuraldır. Türkiye’nin en büyük 9 şehri olan Trabzon aynı zamanda Karadeniz’in Samsun’dan sonra 2. Büyük şehridir. Durum böyle olunca şehirde yapılacak gezilecek görülecek pek çok şey bulunuyor.

Karadeniz Bölgesi içerisinde Doğu Karadeniz bölümünde yer alan Trabzon doğusunda Rize batısında Giresun güneyinde Gümüşhane ve Bayburt kuzeyinde ise Karadeniz bulunuyor.

Akçaabat Satılık ve Kiralık Konut Fiyatları

Trabzon’un ilçelerine baktığımız zaman Akçaabat satılık konut piyasası son bir ayda yüzde 2,9 oranında artış gözlemleniyor. Akçaabat ilçesinde ortalama konutların metrekare fiyatları 1.947 TL olarak hesaplanıyor. İlçede konutların amortisman suresi 27 yıl olarak hesaplanmakta.  Akçaabat’ta 2019 yılı itibariyle 100 metrekarelik bir konutun ortalama satış fiyatı 146 bin TL ile 243 bin 500 TL arasında değişiyor.

Rekor artış

Akçaabat ilçesinde satılık konut fiyatlarının son 3 yıllık değer artışına bakıldığında fiyatların yüzde 54 oranında arttığı gözlemleniyor. Son 5 yıllık değer artışına bakıldığında yüzde 97 oranında bir artış olduğu görülüyor.

Kiralık konut fiyatları

Akçaabat kiralık konut fiyatlarını bakıldığında son 1 aylık dilimde yüzde 2 oranında bir değer artışı görülüyor. Bölgedeki son 3 yıllık değişikliğe bakıldığı zaman yüzde 39 oranında bir artış olduğu görülüyor. Son olarak son 5 yıllık kira artış oranına bakıldığında yüze 35,9’luk bir artış söz konusu.

Ortahisar Satılık ve Kiralık Konut Fiyatları

Ortahisar satılık konut fiyatlarına bakıldığında son bir ayda yüzde 1,28 arttığı gözlemleniyor. Ortahisar ilçesinde konutların ortalama metrekare fiyatları 1.922 TL olurken geri dönüş süresi 24 yıl olarak hesaplanıyor.

Ortahisar ilçesinde 2019 yılı itibarıyla 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 144 bin TL ile 240 bin 300 TL arasında değişiyor. İlçede son bir ayda konut fiyatları yüzde 1,28 oranında artış gösterirken, son 3 yıllık değer artışına bakıldığında yüzde 38, 5 oranında arttığı gözlemleniyor. Konut fiyatlarındaki son 5 yıllık değer artışına bakıldığında yüzde 70,4 oranında arttığı görülüyor.

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.