Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

TAM Çözüm Merkezi Büyümeye Devam Ediyor

Arabuluculuk denildiğinde ilk akla gelen merkez haline gelen T.A.M Çözüm Merkezi kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor.

0

Turyap tarafından hayata geçirilen TAM Çözüm Merkezi’nde arabulucu sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye’nin en büyük arabuluculuk merkezi olarak hizmet veren merkez modern ve güvenli alanları ile dikkat çekiyor.

İşçi ve işveren alacakları, işe iade talepleri de dâhil olmak üzere iş hayatındaki tüm anlaşmazlıklarda dava şartı, arabuluculuk kapsamına alındı. Taraflar mahkemeye değil önce arabulucuya başvurmak zorunda. Anlaşmazlık arabuluculukta çözülemediği takdirde taraflar tahkime giderek verilecek kararı kabul etmiş sayılıyorlar.

Uzman arabulucular sayesinde ihtilaflı konuları kısa sürede çözmeyi hedefleyen merkez, konumu itibarıyla da yoğun talep görüyor. Çağlayan Adliyesi’ne 1 km mesafede bulunan TAM Çözüm Merkezi,  gayrimenkul pazarlama devi Turyap, tarafından gayrimenkul ve iş mahkemelerinde yaşanan sorunların mahkeme yoluna gitmeden çözümünü hedefliyor.

Taraflı modern ve teknolojik görüşme odalarında bir araya getirecek olan sistem gelişmiş birçok devlette uygulanıyor. Hukuki ihtilafları teknik açıdan bir bilene danışabilir, sorunları çözmek için bilirkişilerden görüş talep edilebilir.

Arabuluculuk Neden Önemli?

Arabuluculuk, uyuşmazlık yaşayan kişilerin, tarafsız bir üçüncü kişiden yardım alarak aralarındaki konuları müzakere ettikleri bir uyuşmazlık çözüm yoludur.

Arabuluculuk devlet yargısına ve tahkime bir alternatif değil tarafların mutabık kalması halinde iyi bir seçenek olarak kabul edilmektedir.

Arabuluculuk çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de kanunla düzenlenmiştir. 6325 sayılı kanun arabuluculuğun ilkelerini, tarafların ve arabulucunun hak ve yükümlülüklerini ve sürecin işleyişini ve sonuçlarını sade bir dille düzenlemiştir.

Genel olarak tarafların üzerinde sulh olabilecekleri ve feragat edebilecekleri uyuşmazlıklar arabuluculuğa elverişlidir. Bu uyuşmazlıklar kanunun deyimiyle tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebileceği uyuşmazlıklardır.

Örneğin işçi-işveren uyuşmazlıkları, ticari uyuşmazlıklar, kira uyuşmazlıkları, tüketici uyuşmazlıkları, boşanmadan sonraki aile uyuşmazlıkları arabuluculuğa elverişlidir. Buna karşın çözümü için mutlaka mahkeme kararına ihtiyaç duyulan boşanma gibi uyuşmazlıklarla çekişmesiz yargı işleri ve aile içi şiddet iddiası içeren uyuşmazlıklar arabuluculuğa elverişli değildir.

Arabuluculuk, tarafların uyuşmazlıklarını kendileri kadar iyi bilmeyen ve kendileri kadar iyi çözüm üretemeyecek yargıya terk etmek yerine kendi çözümlerini kendi üretebilecekleri ve iki tarafı da mümkün olduğunca memnun edebilen çözümlere ulaşılabilecekleri bir yol olduğu için önemlidir. Öte yandan ekonomik ve hızlı olması ve ilişkileri koruması yargı yoluna göre en önemli yanıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku