Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Salgında evlerde elektrik tüketimi arttı

0

Türkiye’de ilk korona virüsü vakasının görüldüğü 11 Mart’tan itibaren evde kal çağrıları kısmen etkili oldu. Kısmi ya da tam zamanlı sokağa çıkma yasaklarıyla da elektrik tüketimi nisanda sanayi, iş yeri ve eğitim kurumları gibi toplu tüketimin yoğun olduğu yerlerden, ev, süpermarket ve hastanelere taşındı.

Enerjide Dijitalleşme Derneği’ne (EDİDER) göre ev içinde elektrik tüketimi nisanda, mart ayına göre yüzde 25 artış gösterdi. İş yerlerindeki elektrik tüketimi ise yüzde 50 azaldı.

Mesken yerleşiminden uzak yerlerdeki süpermarketlerde enerji tüketimi yüzde 8 ila 10 civarında düşerken, mesken nüfusun oldukça yüksek olduğu süpermarketlerde ve tatil bölgelerinde ortalama yüzde 30 artış yaşandı.

EDİDER Genel Sekreteri ve İnavitas Üst Düzey Yöneticisi Alper Terciyanlı, salgının, tüm işletmelerin enerji yönetiminde sorun oluşturduğunu vurgulayarak, “Bazı işletmeler daha fazla enerji tüketirken, çoğunluğu ise işlerini durdurmak zorunda kaldıkları için tükettikleri enerji de azaldı” değerlendirmesinde bulundu. (AA)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.