Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Sakarya Bölge Raporu

Sakarya Bölge Raporu, Sakarya'da satılık ve kiralık ev fiyatlarını sizler için araştırdık.

0

Sakarya ili emlak fiyatlarında son 1 yılda yüzde 7’lik bir değer kaybı söz konusu. Tüm Türkiye’de olduğu gibi konut faizlerindeki yüksek oranlar bu bölgeyi de vurmuş durumda.

Sakarya’da konutların amortisman süresi ortalama 19 ila 21 yıl olarak hesaplanıyor. Bu değerlemenin 100 metrekarelik bir daire üzerinden hesaplandığını belirtmekte fayda var. Sakarya’da satılık konutların ortalama metrekare fiyatı 1.760 TL ‘den alıcı buluyor.

Sakarya ilinde satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 149 bin 225 TL ile 248 bin 700 TL arasında satılıyor.

Sakarya’da son 3 yıllık değer artışına bakıldığında yüzde 27 oranında artış yaşandığı gözlemleniyor. Son 5 yıllık değer artışına bakıldığında ise, yüzde 75 oranında değer artışı oldu görülüyor.

Sakarya kiralık ev fiyatlarına bakıldığında son bir ayda fiyatlar yüzde 0,42 oranında artarken, 3 yıllık değer artışında ise yüzde 1,1 oranında artış yaşandı. Şehirdeki son 5 yıllık kiralık daire fiyatlarında yüzde 29 oranında bir artış yaşandığı görülüyor.

Sakarya’da Konut Fiyatları En Fazla Yükselen İlçeler

Yıllık ortalamalara bakıldığında Temmuz 2019 sonu itibarıyla konut için Sakarya ilinde en fazla değer kazanan ilçeler sırasıyla Sapanca, Akyazı, Ferizli, Hendek, Kaynarca oldu.

Sakarya’da Konut Fiyatları En Fazla Düşen İlçeler

Yıllık ortalamalara bakıldığında Temmuz 2019 sonu itibarıyla konut için Sakarya ilinde en fazla değer kaybeden ilçeler sırasıyla Karasu, Adapazarı, Söğütlü, Karapürçek, Arifiye oldu.

Sakarya’da En Hızlı Kazandıran İlçeler

Amortisman süreleri dikkate alındığında ise Temmuz 2019 sonu itibarıyla Sakarya ilinde en hızlı geri dönüşe sahip ilçeler sırasıyla Söğütlü, Karapürçek, Kaynarca, Karasu, Serdivan oldu.

Sakarya’da En Geç Kazandıran İlçeler

Amortisman süreleri dikkate alındığında Temmuz 2019 sonu itibarıyla Sakarya ilinde en geç geri dönüşe sahip ilçeler sırasıyla Sapanca, Kocaali, Pamukova, Geyve, Ferizli oldu.

Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.