Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Şaban Türker:”Değerli Konut Vergisi Tamamen Kaldırılmalı”

Büyükçekmece Turyap Temsilcisi Şaban Türker, ilçedeki son durumu Emlak Haber Ajansı için değerlendirdi. Değerli Konut Vergisi, konut kredileri, TÜİK verilerini de değerlendiren Türker, beklenen İstanbul depreminin ilçedeki yansımaları hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. İşte Turyap Büyükçekmece Temsilcisi Şaban Türker'in o açıklamaları.

0 5.678

“Türkiye’deki genel gidişe bakılınca 2020 yılında emlak sektöründe önemli bir hareket olacağını sanmıyorum. Ruhsat başvurusu olmaması ya da sınırlı sayıda kalması bunun en önemli göstergesi. Büyükçekmece deprem konusunda riskli bir bölgede. Fakat en büyük şansımız çok katlı konutların olmaması.

Bu bir avantaj. Fakat Kumburgaz sahilinde yer alan konutlar için aynı şeyi söyleyemeyiz. Buradaki tehlike çok daha büyük.  Her şeye rağmen kentsel dönüşümün bir an önce gerçekleşmesi için herkes üzerine düşen görevi yapmalı

Değerli konut vergisi tamamen kaldırılmalı. Böyle bir uygulama tamamıyla yanlış. Her şeyden önce insan haklarına ve anayasaya aykırı…

Büyükçekmece ‘de kentsel dönüşüm ile nüfus artabilir

Büyükçekmece komşu ilçeler Beylikdüzü ve Esenyurt’a göre kıyaslandığında göç aldığı söylenemez. Fakat Mimaroba, Sinanoba, Ekinoba, Muratçeşme gibi yerleşim birimlerinde yapılan yeni projelerle ciddi anlamda göç almakta ve nüfus artmaktadır.

Ancak Büyükçekmece merkezde (Dizdariye,19Mayıs, Fatih, Atatürk ve Cumhuriyet Mahallelerinde gerçekleşecek. Kentsel dönüşüm sonucu affedilecek konut sayısıyla çok ciddi bir nüfus artışı olacak. Kimsenin farkında olmadığı bir durum bu.

Daire metrekarelerinin düşmesi, imar artışıyla birlikte kazanılan bir kat ve taban oturumundan kazanılan yeni alanlar, Büyükçekmece ‘nin nüfusunu minimum yüzde 50 arttıracak. Bu da doğal olarak Büyükçekmece ölçeğinde çok önemli kentsel sorunları beraberinde getirecek.

İnsanlar güvenli ev arayışındalar

Büyükçekmece ‘de insanların en büyük talebi depreme dayanıklı güvenli konutlarda yaşama isteği. Ne yazık ki bu konuda gelen talepleri karşılayabilmek mümkün değil. Çünkü eski yapıların çok yoğun olduğu bir kentte yaşıyoruz. İnsanlar kendi evlerini terk edip güvenli konut arayışındalar.

Biz Turyap Büyükçekmece Temsilciliği olarak aynı zamanda Kentsel Dönüşüm Danışmanlığı hizmetinde vermekteyiz.

Bu konuda uzman bir danışman ekibimiz var. Bize bu konuda çok sayıda başvuru gelmekte onları bilgilendirmek ve sorunlarını çözmek için gerekli çabayı göstermekteyiz. Biz kat maliklerinin yararına olacak şekilde Kentsel Dönüşüm çözümleri üretmekteyiz.

Faizlerin düşmesi çok fazla etki etmedi

Konut kredi faizlerinin düşmesi göreceli olarak bir hareket sağlasa da çok önemli bir etki yaratmadı. Kredi faizlerinin düşmesi elbette çok iyi.

Fakat insanların gelecek kaygısı kredi kullanma konusunda büyük engel. Piyasalarda güven oluşmadığı sürece kredi faizlerinin düşmesinin etkisi sınırlı olacaktır.

İnsanlar Büyükçekmece den beden ev alsınlar sorusuna gelince, Büyükçekmece her şeyden önce ”Mutluluk Şehri. Kültürün sanatın, huzurun ve mutluluğun adresi. İstanbul ‘a uzak gibi görünse de aslında İstanbul a çok yakın bir sayfiye kenti. 10 km ye yakın sahil şeridiyle sanat ve kültür etkinlikleriyle herkesi cezbedecek bir kent. İşte tüm bu özellikleriyle herkese kucak açan ve herkesi mutlu eden bir şehir.

O nedenle herkesin tercihi ” Mutluluk Şehri Büyükçekmece ” olmalı…

 

İlhan ÇAMKARA / Emlak Haber Ajansı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.