Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Pendik Bölge Raporu

İstanbul Anadolu Yakası’nın en hızlı gelişen bölgelerinden olan Pendik’te satılık ve kiralık konut fiyatlarını sizler için araştırdık.

0

İstanbul Anadolu Yakası’nın en hızlı gelişen bölgelerinden olan Pendik’te satılık ve kiralık konut fiyatlarını sizler için araştırdık. Emlak Haber Ajansı Pendik bölge raporuna göre ilçede konut fiyatları son 1 ayda yüzde 1,07 oranında değer kaybetti.

Pendik satılık konut fiyatları son 3 yıllık dilime bakıldığında yüzde 16 oranında değer kazandığı gözlemleniyor. Yine son olarak 5 yıllık değer artışına bakıldığında satılık konut fiyatları yüzde 81,5 oranında yükseldiği gözlemleniyor.

Pendik’te 100 metrekarelik bir konutun ortalama metrekare fiyatı, 2 bin 950 TL olurken amortisman süresi 21 yıl olarak hesaplanmakta. Eylül 2019 itibarıyla ilçede satılan 100 metrekarelik bir konutun fiyatı en düşük 220 bin TL’den başlarken bu fiyatlar 367 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Pendik kiralık konut fiyatlarında son durum

Pendik ilçesinde kiralık konut fiyatlarına bakıldığında son 1 ayda yüzde 0,52 oranında düşüş gösterdi. Son 3 yıllık süre zarfında Pendik kiralık konut fiyatları yüzde 1,7 oranında artış gösterdi. 5 yıllık zaman diliminde ise yüzde 63,4 oranında artış yaşandığı gözlemleniyor. Pendik ilçesinde 100 metrekarelik kiralık bir konut en düşük 900 TL ‘den başlarken bu fiyatlar 1.500 TL ye kadar çıkabiliyor.

Pendik’te en fazla değer kazanan mahalleler

Yıllık ortalamalara bakıldığında Eylül 2019 itibarıyla Pendik ilçesinde en fazla değer kazanan mahalleler sırasıyla Harmandere, Çamlık, Sapan Bağlari, Sapan Bağları, Fevzi Çakmak olarak ön plana çıkıyor.

Pendik ilçesinde fiyatı en fazla değer kaybeden mahalleler

Yıllık ortalamalara bakıldığında Eylül 2019 itibarıyla Pendik ilçesinde en fazla değer kaybeden mahalleler sırasıyla Orta, Kavakpınar, Kavakpinar, Velibaba, Yenişehir olmuştur.

Emlak Haber Ajansı

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.