Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Ne kadar Kredi Alabilirim?

Konut kredisi ile ev almak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri ne kadar kredi alabilecekleri. Ne kadar ev kredisi alabileceğiniz üç değişkene bağlı: Evin ekspertiz değeri, hanenin geliri ve kredibiliteniz.

0

Evin ekspertiz değeri bankanın vereceği kredi tutarını etkiler çünkü evin ekspertiz değeri üzerinden en fazla yüzde 80’i için kredi kullanabilirsiniz. Geri kalan yüzde 20 için peşinatınız olmalıdır. Peşinatsız ev kredisi maalesef mümkün değil.

Ne kadar konut kredisi alabilirim sorusunun ikinci cevabı hane geliri ile ilgili. Yasal olarak, aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı hane gelirnin yüzde 50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Buna bağlı olarak almak istediğiniz konut kredisinin aylık taksit tutarı, hanede gelir sahibi olan herkesin toplam aylık kazancının yüzde ellisini geçmeyecek şekilde belirlenir. Almak istediğiniz konut kredisi dışında ödemekte olduğunuz başka bir kredi varsa, o krediye ait aylık taksit tutarı da bu hesaba dahil edilir.

Tüm bunların yanı sıra konut kredisi almanızdaki en önemli kriter kredi notu ve kredibiliteniz. Konut kredisi başvurusu yaptığınızda banka kredi geçmişinizi inceleyerek ne kadar kredi kullanbileceğinize bu bilgiler ışığında karar verir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.