Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Mustafa Varank: “Bilim İnsanlarını TÜBİTAK ile Destekliyoruz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Bilim adamlarının deprem ve sismografi alanındaki projelerini TÜBİTAK aracılığıyla destekliyoruz." dedi.

0

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bilim insanlarının deprem ve sismografi alanındaki projelerini TÜBİTAK aracılığıyla desteklediklerini belirterek, “Bu kapsamda; 1999’a kadar deprem araştırmalarıyla ilgili sadece 45 proje destek görmüşken, son 17 senede 217 projeyi destekledik.” dedi.Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nin Beykoz Yaşam Bilimleri ve Biyoteknoloji Enstitüsü açılış törenine katılan Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu sayesinde kurulan bu Enstitü’nün, sağlık teknolojileri alanında ülkeyi en üst seviyelere taşıyacak bir merkez olacağını söyledi.

Varank, orta vadede 100 kişilik bir akademik kadro ve gelişmiş 10 laboratuvarı hedefleyen bu Enstitü’nün, dünyanın saygın üniversitelerinden araştırmacıları ülkeye kazandırmayı amaçladığını aktararak, “Bir manada bu mekân tersine beyin göçüne ev sahipliği yapacak da diyebiliriz. Biliyorsunuz pek çok ülke sağlıkta biyoteknolojiyi stratejik alan olarak belirleyip bu alandaki yatırımlarını yoğunlaştırmaya başladı.” diye konuştu.

ABD, Singapur, Almanya ve Güney Kore gibi ülkelerin yaşam bilimleri ve biyoteknoloji kümelenmelerini öncelikli olarak desteklediklerini vurgulayan Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.